Равносметка: Боксьорите ни спечелиха три квоти за Олимпийските игри в Париж

Boks ravnosmetka
Изключително успешно бе участието на родните боксьори на четвъртфиналите на Европейските игри Краков-Малополска 2023. Националите ни спечелиха три квоти за Олимпийските игри в Париж, благодарение на Станимира Петрова (54 кг), Светлана Каменова (57 кг) и Хавиер Ибаниес (57 кг).
Станимира Петрова завоюва първи медал за българския бокс с бонус олимпийска квота за Париж 2024, след като на четвъртфинала в кат. 54 кг прегази с 5:0 ирландката Дженифер Лиън. В спор за място на финала българката ще излезе срещу британката Шарли Дейвидсън в петък от 14.00 ч. наше време. Станимира Петрова защитава в Полша титлата си от Минск, преди 4 години тя грабна златото във вторите Европейски игри, но в кат. 57 кг.
Може да бъде изображение с 3 души и текстово съобщение
Вторият медал в бокса вчера спечели Светлана Станева. В кат. 57 кг тя стигна до полуфиналите, след като надигра категорично с 5:0 полякинята Юлия Шереметя. Освен, че си осигури минимум бронз, Станева си подпечата и виза за олимпийските игри в Париж следващото лято. На полуфинала Светлана ще се изправи срещу италианката Ирма Теста в петък от 19.30 ч. българско време.
Може да бъде изображение с 2 души

Третият медал бе спечелен от Хавиер Ибанес. В категория до 57 килограма натурализираният кубинец, олимпийски и световен шампион за младежи, взе сладък реванш от Артур Базеян. Хавиер ликува с 5:0 съдийски гласа срещу арменеца, от когото загуби на полуфиналите на Европейското първенство в Ереван преди година.Националът ни проведе много силно първите два рунда, след които постигна убедителен аванс в съдийските карти. Това му позволи в третия да играе по-предпазливо и с добра защита да контрира опитите на съперника за случайни попадения.

Ибаниес донесе трети медал и трета олимпийска виза за българския бокс на Европейските игри

Вчера беше страхотен ден за българския бокс. Четвърти медал в кат. +92 кг донесе Йордан Морехон, който победи с 5:0 Йонас Язевициус (Лит), с което се класира на полуфинал и си осигури минимум бронз. Морехон обаче все още не получава олимпийска виза, тъй като на Европейските игри при супертежките боксьори за Париж 2024 се класират само двамата финалисти.
В кат. 63.5 кг Радослав Росенов загуби с 0:5 четвъртфиналния си двубой с Лаша Гурули (Грузия) и така не успя да спечели отличие.
За място на финал днес Хавиер ще боксира с Небил Ибрахим (Швеция). Мачът ще се проведе във вечерната сесия.