През този век: Локо (Сф) и Славия никога не са влизали в дербито като толкова ниско класирани

0
lokomotiv sofiq dimitar mitkov
Снимка: facebook.com/FCLokomotivSofia1929

Славия и Локо Сф излизат един срещу друг, водени от чужди треньори, съответно от испанеца Хосе Мари Бакеро и сърбина Данило Дончич. Интересно е, че предвид честата практика през този век на „белите“ наставникът да е от чужбина, то двата отбора само в един сезон имат пряк сблъсък между треньори от странство. От началото на века славистите са водени почти без прекъсване от чужденци – Жарко Оларевич, Миодраг Йешич, Ратко Достанич на два пъти и Стевица Кузманоски. В последните години в почти 5 сезона отборът е трениран от най-успешния му наставник този век – Златомир Загорчич. При „железничарите“ най-значимият чужд наставник е Драгомир Окука. Именно той на два пъти през сезон 2008/09 се изправя срещу свой колега от странство, който води „белите“ – Стевица Кузманоски. Въпреки че в този период „червено-черните“ са по-силният и по-високо класираният отбор, те така и не стигат до успеха. В първия мач от сезона воденият от Стевица тим бие Локо с 1:0 с гол на Благой Георгиев в 74-ата минута. Във втората среща Славия стига до равен срещу отбора на Окука, въпреки че губи 0:2 18 минути преди края. Самокишев вкарва две попадения и спасява точката – 2:2.

През този век никога двата отбора не са влизали в дербито като толкова ниско класирани. Локо София е малко по-високо с 12-ата си позиция, докато „белите“ са 14-и.

През миналия сезон славистите бяха шести, а „червено-черните“ – девети в първия мач за сезона, в който най-старият столичен тим победи с 2:1. В мача напролет славистите пък бяха пети, а „железничарите“ четири позиции по-назад, но именно „червено-черните“ спечелиха с 1:0.

Преди този мач най-ниските изходни позиции на двата отбора бяха в петия кръг на сезон 2013/14, когато славистите бяха 13-и, а „железничарите“ – 10-и. В крайна сметка Славия победи с 3:1 с голове на Живко Желев, Атанасов и Наско Курдов, а почетното попадение бе на Маркиньос.

През сезон 2007/08 двата отбора пък влизат в челен сблъсък от най-високи позиции. През есента славистите са четвърти, а локомотивци – трети, но за пореден път по-ниско класираният отбор печели – 2:1. През пролетта „белите“ са с позиция по-надолу – пети, а Локо пак е в тройката и срещата завършва 0:0./ „Мач Телеграф“