Португалия трепери до края, по чудо не отпадна

0
portugaliq

Португалия завърши наравно 1:1 с Иран последния си мач от Група В, класирайки се с мъка за осминафиналите на Световното в Русия. „Персийците” дори можеха да отстранят своя съперник, ако в петата минута от добавеното време Тареми бе показал точен мерник. Първият гол в двубоя отбеляза Рикардо Куарешма в 45-ата минута. Кристиано Роналдо пък пропусна да удвои от дузпа в 53-ата минута, която беше отсъдена след консултация със системата VAR. Звездата на португалците се размина и с червен картон в 82-ата минута, когато удари съперник без топка, но реферът Касерес изгледа видеоповторението и му показа само жълт картон. В първата минута от продължението на второто полувреме Касерес трябваше за трети път да прибегне до системата VAR и отсъди дузпа за Иран, която резервата Ансарифард изпълни точно, оформяйки крайното 1:1. Португалия завърши на второ място в групата и ще срещне на осминафиналите лидера в Група А – Уругвай.

Португалия успя да наложи своето темпо на игра още в първите минути на двубоя, а Кристиано Роналдо отправи първия точен удар още в 3-ата минута след пробив отляво, но без да затрудни вратаря.

Неразчетено излизане в 9-ата минута на Беиранванд можеше да коства гол в мрежата на иранците, но Жоао Марио не намери очертанието на вратата. Секунди по-късно, при нападение на „мореплавателите” отдясно, топката бе центрирана в пеналта, Беиранванд я изпусна, а Андре Силва се размина с добавката отблизо.

Постепенно Иран изравни играта и пробва от своя страна няколко контраатаки, но без да притесни Руи Патрисио.

Полувремето вървеше към логично нулево равенство, когато Куарешма откри резултата с блестящ далечен удар. Куарешма нахлу отдясно и направи бързо двойно с Андре Силва, след което прати с фалцов удар неспасяемо в горния десен ъгъл за 1:0.

В 51-ата минута Кристиано Роналдо имаше претенции към рефера за дузпа, а след консултация със системата ВАР арбитърът от Парагвай Касерес прецени, че наистина Езатолахи е нарушил правилата срещу нападателя на Портуалия и посочи бялата точка. Роналдо сам изпълни дузпата, но стражът Беиранванд улови ъгъла и опази вратата си от втори гол. Това бе 19-а дузпа от началото на Мондиала, и 5-а изпусната, с една по-малко от антирекорда от Мондиала в Южна Африка 2010 година, когато са пропуснати 6 11-метрови наказателни удара.

Отсъдената дузпа изнерви „персийците” и на Касерес се наложи да покаже два бързи жълти картона, с което да укроти страстите. Въпреки действията на съдията, играта се накъса от множество нарушения, от което загуби качеството на двубоя.

В 82-ата минута Роналдо удари Пуралиганжи без топка, но видеоповторението не убеди арбитъра в мача Касерес, че трябва да изгони капитана на Португалия и го пощади, показвайки му само жълт картон.

В добавеното време реферът трябваше отново да се консултира с VAR, след съмнения за дузпа в полето на Португалия. Такава имаше и Касерес посочи за втори път бялата точка, този път в полето на Португалия. Резервата Ансарифард отбеляза и даде надежда на своя тим, а дълбоко в добавеното време Тареми стреля от отлична позиция, но уцели външната страна на мрежата. Така Португалия се класира за следващата фаза, докато Иран напуска Мондиала с високо вдигната глава.