По 15 дузпи за Ботев и Локо в пловдивското дерби

0
Снимка: lokomotivpd.com

Любопитни факти от Битката за Пловдив, предоставени от „Тема Спорт“:

За Ботев са отсъдени 15 дузпи, като 13 са превърнати в гол от: К. Костадинов – 2, Ат. Пашев – 2, Хр. Евтимов, М. Кожухаров, Р. Панайотов, Г. Попов, Д. Ненов, Ив. Притъргов, Ант. Милков, К. Видолов и Д. Саидходжа, а две са пропуснати от: Н. Сираков и Т. Неделев.

В полза на Локомотив са отсъдени 15 дузпи, като 10 са реализирани от: Т. Атлиев -2, Ив. Манолов, Т. Иванов, Хр. Колев, Аян Садъков, Г. Иванов, Хр. Златински, Р. Горанов и Д. Илиев, а 5 са пропуснати от: П. Колев, Хр. Бонев, П. Григораш, Д. Донев и Д. Илиев.

Най-резултатният двубой е победата на Локомотив с 7:3 на 8 септември 1974 г.

Най-изразителната победа на Ботев е с 5:0 на 27 август 1988 г.

Най-голямата победа на железничарите е с 6:0 на 28 ноември 2020 г.

Най-много голове за Ботев е отбелязал Д. Дерменджиев-Чико – 11. Следват: 7- К. Видолов, 6 – К .Костадинов, 5 – Ат. Пашев, М. Бакалов и Т. Неделев.

За Локомотив най-много голове е реализирал Г. Василев-Гочо – 12. Следват: 6 – Хр. Бонев-Зума и Ив. Кънчев, 5 – Т. Иванов и Ед. Ераносян, 4 – Хр. Колев-Бащата, Яв. Въндев, М. Камбуров и Д. Илиев.

Голове и за двата тима са вкарали Й. Кичеков и К. Видолов.

Локомотив има една служебна победа с 3:0 – през сезон 2009/10 поради изваждането на Ботев от елита.

Ботев също има служебна победа с 3:0 – през сезон 2013/14 година заради обстрелване на терена от фенове на Локомотив.

Две срещи се играха на неутрален терен: през 2014 г. в София – 2:1 за Ботев и през 2016 година в Бургас – 1:1.

Хеттрик за Ботев са реализирали: Ат. Пашев-4 гола, Д. Дерменджиев, Г. Убинов и К. Видолов по 3.

Автогол в полза на Локомотив са отбелязали Д. Димитров и В. Величков от Ботев.

В полза на Ботев автогол си е вкарал Ил. Бекяров.

В 24-ти кръг са се играли 3 двубоя, като тимовете имат по един успех.

През март Локомотив и Ботев са играли 28 мача, като Локомотив има 8 победи, Ботев е с 10 победи, а 10 срещи са завършили наравно.

На 19-то число двата съперника са играли 3 пъти, като Локомотив има 2 победи, а Ботев една.

Автори на най-бързите голове в дербито са: Ив. Кънчев (Локомотив) – във 2-рата минута на 29 август 1965 година при победата на железничарите с 3:0, и М. Цветанов – също в 2-рата минута на 28 ноември 2020 година при победата на железничарите с 6:0.

В последната минута са реализирани 6 гола – 5 от състезатели на Локомотив: Ив. Василев, М. Камбуров, Ив. Маринов, Вл. Златинов и Сл. Павлов, както и един от футболист на Ботев: Г. Попов.

Най-често срещите са завършвали при следните резултати: 1:0 – 27 пъти (12 за Локомотив и 15 за Ботев), 2:1 – 16 пъти (5 за железничарите и 11 за канарчетата), 0:0 – 15 пъти, 1:1 – 15 пъти.