Нефтохимик бързо приключи с ЦСКА и е на финал

0
n 95577
-
-

Шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) се класираха за финала в Суперлигата на България за трета поредна година, където ще защитават титлата си. Момчетата на треньора Николай Желязков биха категорично у дома ЦСКА с 3:0 (25:22, 25:22, 25:19) в мач №3 от полуфиналните плейофи, игран тази вечер в пълната зала „Младост“.
По този начин бургазлии спечелиха плейофната серия с 3-0 победи и ще играят във финала на Суперлигата за трети пореден път, като ще се опитат да защитят титлата си от последните две години. Техен съперник ще бъде победителя от другия полуфинален плейоф между Добруджа 07 (Добрич) и Хебър (Пазарджик), които все още играят третата среща помежду си. Във финалния плейоф отново ще се играе до 3 победи от 5 мача.
От друга страна ЦСКА, които завършиха на второ място в крайното класиране на редовния сезон, си осигуриха минимум бронзовите медали от шампионата. „Червените“ могат да завършат и със сребърните отличия, ако Хебър играе на финала и спечели титлата на България.
Първия гейм на срещата започна равностойно до 4:4, след което ЦСКА поведе с 6:4 след две атаки в аут на Теодор Тодоров и Николай Учиков от домакините. Атака на Николай Къртев и грешка на Симеон Александров от „червените“ – 6:6. Шампионите от Нефтохимик успяха да дръпнат при 9:7 след атака на словенеца Ален Джорджевич и грешка в нападение на Венцислав Георгиев. Разликата нарасна до 13:8 след атака на Николай Учиков и отличната игра на блокада на бургазлии. Междувременно треньорът на ЦСКА Александър Попов използва и двете си прекъсвания за гейма. Постепенно „червените“ успяха да стигне до равенство при 16:16 при сервис на опитния Христо Цветанов. Последваха два мини обрата, за да се стигне до 19:18 за Нефтохимик след блок-аут на Учиков. Резултата стана 21:19 след нов отличен блок на Къртев. Момчетата на Николай Желязков задържаха предимството си и взеха гейма с 25:22 след атака на Учиков.
И втората част тръгна равностойно до 8:8, след което Нефтохимик поведе с 10:8 след грешки на Пламен Шекерджиев от сервис и Симеон Александров в атака. ЦСКА изравни при 11:11 след атака на Александров и ас на Венци Георгиев, но бургазлии веднага си възстановиха преднината при 13:11 след атака на Николай Учиков и нова грешка на Симеон Александров. Разликата нарасна до 16:12 след поредни грешки на „червените“, този път на Тодор Костов и Шекерджиев. Армейците успяха да намалят до 18:17 след отличен блок на Шекерджиев и контра блок-аут на Венци Георгиев. Нефтохимик си възстанови преднината при 21:18 след ас на Николай Къртев, след което без особени проблеми затвори гейма в своя полза при 25:22 след страхотен единичен блок на Къртев и поведе с 2:0.
И третия гейм стартира равностойно до 4:4, след което ЦСКА дръпна с 6:4 след атака на Венци Георгиев и успешен блок на Пламен Шекерджиев. „Червените“ увеличиха разликата до 9:6 след ас на разпределителя Владимир Станков, което пък накара треньорът на Нефтохимик Ники Желязков да поиска прекъсване. Въпреки усилията на шампионите, армейците задържаха преднината си до 14:11 след атака и блокада на Тодор Костов. Домакините веднага изравниха при 15:15 след две силни атаки на Николай Учиков. Играта продължи точка за точка до 18:18, след което Нефтохимик поведе с 21:18 след две атаки в аут на опитния ветеран от ЦСКА Ивайло Стефанов и Венци Георгиев и отличен блок на Георги Петров. Независимо от прекъсването за Сашо Попов, шампионите спечелиха гейма с категоричното 25:19, а с това и мача с 3:0, с което се класираха за финала за трета поредна година.
Най-полезни за Нефтохимик станаха Николай Учиков (36% ефективност в атака) и Георги Петров (2 блока, 42% ефективност в атака и 55% позитивно посрещане) с 13 и 12 точки за победата. За тима на ЦСКА Венцислав Георгиев бе над всички със 17 точки (1 блок, 1 ас и 38% ефективност в атака), но и това не помогна за успех.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) – ЦСКА 3:0 (25:22, 25:22, 25:19)
НЕФТОХИМИК 2010: Любомир Агонцев 1, Николай Учиков 13, Георги Петров 12, Ален Джорджевич 9, Николай Къртев 11, Теодор Тодоров 4 – Теодор Салпаров-либеро (Мартин Иванов, Илия Петков)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
ЦСКА: Владимир Станков 2, Венцислав Георгиев 17, Пламен Шекерджиев 7, Симеон Александров 6, Тодор Костов 8, Христо Цветанов 5 – Мартин Божилов-либеро (Стефан Стоянов, Ивайло Стефанов 3, Иван Крачев, Яни Георгиев)
Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ.