Малмьо удари здраво по Лудогорец в битката за Шампионската лига!

0
Снимка: ludogorets.com

Малмьо победи българския шампион Лудогорец в първи мач от плейофа за влизане в групите на Шампионската лига. Велко Бирманчевич откри резултата в 26-ата минута за Малмьо след отлична постановка при статично положение, а в 61-ата Бергет удвои. „Орлите“ стигнаха дотук след изключително драматичен двубой и дузпи у дома срещу Олимпиакос, докато шведите се справиха с Глазгоу Рейнджърс.

Срещата в Швеция започна двуостро, като в първите минути нямаше опасности пред двете врати. И двата отбора разчитаха на много висока преса, което предразположи мача към много атаки посока двете врати. В шестата минута Клод Гонсалвеш разви много добре атаката от половината на „орлите“ и комбинира вляво с Бърнард Текпетей. Крилото на българския тим напредна мощно, но Бруршон с добра намеса спря набега на офанзивния футболист на „зелените“.

Лудогорец разчиташе на бързите си футболисти по двете крила, а Текпетей изкара жълт картон за Левицки след само 11 минути игра. При последвалото центриране в наказателното поле на Малмьо обаче бе извършено нарушение в атака. Миг по-късно дойде ново центриране от фаул на Каули, но и този път шведската отбрана се справи умело.

В 16-ата минута гостите от България допуснаха пробив в отбраната. Антон Недялков не съумя да задържи топката и Малмьо атакува от изгодна позиция. Кристиянсен бе намерен в наказателното поле на „орлите“ и с десния крак шутира, но за щастие на „орлите“ кълбото се отби в левия страничен стълб на вратата, пазена от Кристиан Кахлина.

Импулсът в играта на домакините не спря дотук, а Ракип бе изведен „очи в очи“ с Рикс. Звездата на Малмьо можеше да стреля, но реши да комбинира успоредно с Чолак, а Пластун остана близо до нападателя на Малмьо и спря опита за удар. Минута по-късно Рикс шутира от средна дистанция, ала Кахлина улови спокойно.

В 26-ата минута Клод Гонсалвеш излезе да покрие човека, който бе най-близо след изпълнение до корнер. Топката отиде към Бирманчевич, който бе непокрит, а Баджи не успя да го покрие и с прострелен удар матира родната отбрана – 1:0 за Малмьо.

Пет по-късно Берге шутира лековато край българската врата и кълбото излезе встрани, а Лудогорец изглеждаше сломен след допуснатия гол в първите минути след това. В 34-ата Лудогорец сбърка отново при изнасянето, но Пластун с крак блокира удара на Ракип, който излезе аут. Четири преди края на първата част Икоко комбинира с Вердон, който опита да изнесе чрез Гонсалвеш, но той се подхлъзна, а Сьорен Рикс открадна пред наказателното поле на „орлите“. Последва шут от халфа, който бе неточен – аут.

Минута преди края „орлите“ направиха интересно нападение отляво. Капитанът Недялков видя вляво Текпетей, който финтира Нилсен и шутира диагонално, но Далин с две ръце боксира в корнер, от който не произлезе нищо опасно пред шведската врата. Това беше всичко за първата част, като разградчани се оттеглиха с гол пасив на „Еледа“.

Второто полуврме започна, както завърши първата част. Малмьо продължи да намира пролуките в отбраната на Лудогорец, а в 49-ата минута шведите изпуснаха чудесно положение. Чолак овладя с гръб в наказателното поле на Лудогорец и бе гърдиран от Вердон. Все пак нападателят на Малмьо сви за Кристиянсен назад, но ударът на капитана на „небесносините“ бе отразен великолепно от Кахлина. Топката отиде в Рекип, чийто удар отлетя аут.

В 51-ата минута се видя невероятна изява на стража на Малмьо Йохан Далин. Каули Оливейра обстреля шведската врата от свободен удар, но Далин с лявата си ръка парира удара на бразилския плеймейкър на разградския тим.
Слабата игра на Лудогорец в отбрана продължи и в 61-ата минута, когато нова поредица от грешки доведе до втори гол. Кахлина изби диагонален шут отляво, Вердон можеше да изчисти топката, но се подхлъзна на два метра пред голлинията и Бергет вкара в празната врата.

Секунди по-късно само късметът спаси орлите от трето попадение. Кристиансен овладя между Вердон и Недялков и шутира без забавяне от 9-10 метра, а Кахлина изби.

Минута преди края на редовното време резервата Вандерсон опита удар от свободен удар, но Далин с рутинна намеса отрази удара на бразилеца, който е с български паспорт. По този начин Малмьо продължи серията си от 17 поредни домакински мача в квалификациите за Шампионска лига без загуба, като всичко ще се реши след седмица в Разград.