Левски си отдъхва – приключи с опълченците

0
etar levski

Левски надделя над последния в класирането Етър с 3:0 на „Ивайло“. Но въпреки категоричното цифрово изражение на резултата, успехът не дойде по мед и масло. Столичани се измъчиха срещу болярите през първото полувреме и феновете, изпълнили трибуните, не видяха нищо запомнящо се, освен удар с глава на Хосе Кордоба, който бе в обсега на Мартин Величков. Тогава възпитаниците на Николай Костов отново показаха, че изпитват сериозни трудности срещу съперник, който разчита на сгъстена защита. Етър излезе с петима бранители, а към тях при атака на Левски се прибавяха още двама – Мартин Моран и Моузес Кандидус. Гостите дори се принудиха на няколко пъти да центрират от фланга, въпреки че в предни позиции не разчитаха на играч, който да завършва атаките с глава. Нито Евертон Бала, нито Джавад ел Джемили е с такъв профил. През втората част с доза шанс Ел Джемили откри резултата, а след това гардът на виолетовите падна и столичани вкараха още две попадения. За Левски двубоите с отбори, които разчитат на подход с опълченска тактика, приключиха. И сега предстоят битките с водещите отбори, които са предпочитани от Николай Костов. Сега е и моментът думите на треньора да бъдат изпълнени със съдържание. Дори да се стигне до грешни стъпки, тимът трябва да продължи да има разпознаваем стил.

Първият съперник на сините след паузата е Славия. Белите гостуват на „Герена“, но Златомир Загорчич винаги е показвал, че срещу Левски не си служи с откровено защитни похвати. После пък за възпитаниците на Николай Костов следват сблъсъците с първите три отбора в класирането – Лудогорец, ЦСКА-София и Черно море. В плейофите сините отново ще срещнат тези съперници. 60-годишният специалист винаги посочва, че Левски се затруднява срещу защитно настроени опоненти и предпочита тимът му да се надиграва. Това и показват сините от началото на сезона. Макар и леко романтичен, и дори наивен, отборът му се хвърля в атака, а не търси стабилност и моментно избухване на даден футболист. По този начин бяха и изгубени точки през есента, но Левски не се променя и не се съобразява с името на съперника. От началото на втория полусезон сините разбиха на „Герена“ Арда с 4:0, тъй като кърджалийци действаха отворено и не изпадаха в глуха защита. Но с другите опоненти – Пирин (2:1), Хебър (1:0) и Крумовград (0:0), ясно се видяха трудностите при предимно отбраняващи се отбори.

В заключителната част на сезона ще си проличи и дали този Левски може да се намеси в борбата за медалите, или ще остане извън сметките. Засега е поставян извън тях от много специалисти. Но със силна серия срещу силните това може да се промени.