Интересни факти от домакинствата на Ботев (Пд) на Черно море

0
Снимка: chernomorepfc.bg

Интересни факти от домакинствата на Ботев Пловдив на Черно море, представени от „Тема спорт“:

В последните 10 срещи равносметката е 4 победи за домакините, 3 равенства и 3 успеха за Черно море.

През месец ноември двата съперника са играли 6 пъти, като канарчетата имат 3 победи и 3 двубоя са завършили наравно.

Черно море има една служебна победа с 3:0 – в първенството 2009/10 година.

Един мач се е играл на неутрален терен в Пазарджик – на 29 април 1967 година, поради лишаване от домакинство на канарчетата, и завършва 0:0.

Два двубоя се играха при закрити врати: на 3 август 2014 година поради наказание за Ботев – 2:1 за домакините, и на 7 ноември 2020 година заради COVID-19 – 0:0.

Най-много голове за Ботев в Пловдив са отбелязали: 5 – Ив. Сотиров, Кр. Манолов, Ат. Пашев и Ант. Пехливанов. Следват: 4 – Д. Дерменджиев-Чико, 3- Г. Попов-Тумби, М. Аргиров, П. Зехтински и Б. Хвойнев.

За Черно море най-резултатни в Пловдив с по 2 гола са: Н. Димитров, Ст. Богомилов, Р. Рафиев, Р. Шанкулов, С. Райков и П. Андраде.

Най-често срещаният резултат между двата състава е 2:0 – 9 пъти (7 за канарчетата и 2 за моряците), 1:1 – 8 пъти, 1:0 – 6 пъти (5 за Ботев и 1 за Черно море).

Две са най-изразителните победи на Ботев над моряците – с по 5:1 през 1964 и 1985 година.

За Ботев са отсъдени 10 дузпи, от които 8 са реализирани, а 2 са пропуснати.

За Черно море са свирени 4 дузпи, като 2 са реализирани и 2 са пропуснати.

Автор на най-бързия гол е Н. Миленов от Ботев – във 2-ата минута на 23 август 2003 година, при победата на Черно море с 4:3.

В последната 90-а минута са реализирани 2 гола в полза на Черно море, дело на П. Дудунов и Н. Димитров.

8 чужденци са вкарвали голове за Ботев: М. Алегре, Л. Педро, Р. Кортзорг, Аб. Анисе, Фер. Доре, Т. Иршак, Юн. Хамза и Н. Варела.

8 чужденци са отбелязали попадения за Черно море: Ом. Темиле, Ф. Фабиньо, Адр. Фернандес, Ст. дос Сантос, М. Курьор, Уго Секу, М. Кузма и П. Андраде.

В полза на Ботев са отбелязани 2 автогола от състезатели на Черно море – Вл. Грозданов и Г. Жеков.