grigor dimitrov
Снимка: facebook.com/RolexSHMasters
-
-

Григор Димитров се класира за полуфиналите на турнира от сериите „Мастърс 1000“ в Шанхай.

На четвъртфиналите най-добрият български тенисист надделя над чилиеца Николас Хари със 7:6(2), 6:4. Той показа безупречна игра, както бе и в предишните му двубои, а освен това не даде нито една точка за пробив на 22-рия в схемата Хари за целия мач.

За 32-годишния Димитров това е първо класиране за полуфинал на състезание от такава категория от април миналата година. Тогава той достигна до финалната четворка на турнира на клей в Монте Карло.

След като в първите си три мача в Шанхай отстрани последователно австралиеца Александър Вукич, руснака Карен Хачанов и водача в схемата Карлос Алкарас от Испания, Димитров влезе в двубоя с Хари в ролята на фаворит. Точно като такъв той успя да проведе и целия мач.

В първия сет пробиви нямаше, а единствената възможност за такъв се откри пред българина при 3:2 гейма в негова полза. Това логично доведе до изиграването на тайбрек, в който Димитров имаше категорично предимство. Българинът осъществи първата „кражба“ на сервис, за да поведе с 2:0 точки след топка в аут на Хари, а нов минипробив му осигури комфортен аванс от 5:1 точки при смяната на полетата. С ас и с чудесна комбинация от два удара Димитров сложи край на първия сет, печелейки го със 7:2 точки в тайбрека.

Още в първия гейм на втория сет поставеният под номер 18 българин достигна до втората си точка за пробив в двубоя, но и този път Хари я неутрализира чрез сервис в тялото на посрещащия.

Чилиецът бе подложен на натиск отново в седмия гейм на втория сет, когато българинът си осигури три шанса за пробив. Хари спаси първия с ас и втория с удар от форхенд по правата, но при третия брейкбол прати топката в аут.

Осъществил първия пробив в мача, Григор Димитров не загуби никакво време и след още само няколко минути затвори мача.

За класирането си за полуфиналите в Шанхай Димитров ще вземе 352 635 долара от наградния фонд от общо 8,8 милиона, както и 360 точки за световната ранглиста, в която се изкачва до номер 16.

Следващият съперник на българина ще бъде победителят от последния четвъртфинал от програмата между поставения под номер 5 в схемата Андрей Рубльов от Русия и Юго Юмбер от Франция./ БТА