0
grigor dimitrov sasht
-
-

Григор Димитров се класира за третия кръг на турнира от сериите „Мастърс 1000“ в Париж с награден фонд от 5,8 милиона евро.

В първия мач от програмата за деня в зала „Берси“ във френската столица най-добрият български тенисист отстрани поставения под номер 3 в схемата и шампион за 2020 година Даниил Медведев с 6:3, 6:7(4), 7:6(2) след два часа и 54 минути игра.

Преди седмица българинът и руснакът се срещнаха във втория кръг и на турнира във Виена. Тогава победата бе за Медведев, който спечели след обрат в три сета. Сега обаче тя бе за българина, който спечели за трети път в общо десетте мача помежду им и за пръв път от 2021 година насам.

Днешната среща започна по начин, много сходен от тази преди седмица. В първия сет Димитров контролираше играта изцяло и не остави никакви надежди на Медведев за спечелването му.

Българинът стартира с три поредни гейма на сметката си и макар Медведев да върна пробива и да намали до 2:3, веднага последва нов брейк в полза на 32-годишния Димитров. До края на сета двамата задържаха подаванията си и така бившият номер 3 в света поведе след 6:3. Голямата разлика между двамата дойде от броя на печелившите удари, които в първия сет бяха 13:2 в полза на Димитров.

Медведев обаче успя да стабилизира представянето си във втория сет. Руснакът бе първият, който стигна до пробив и поведе с 5:2 гейма.

В този момент в играта на българина настъпи нов подем и той стигна до изравняване за 5:5, като междувременно спаси и два последователни сетбола на свой сервис.

Изравняването на резултата изнерви Медведев и той започна да опитва да разруши ритъма на игра на съперника си. Руснакът би сервис, докато Димитров още не бе заел позиция за посрещане, което доведе до освирквания от страна на публиката. Медведев каза на съдията на стола, че при тези условия няма да играе и седна на скамейката. Чак след успокояването на публиката и след разговор с Димитров руснакът се съгласи да продължи играта.

В 12-ия гейм на втория сет се стигна до още четири сетбола, които Димитров отново отрази. При свое подаване той изосаваше с 0:40. Тогава обаче роденият в Хасково тенисист вкара няколко отлични сервиса, които му позволиха да се спаси и да форсира тайбрек.

До 5:4 в полза на Медведев играта вървеше точка за точка, но удар от бекхенд на Димитров прати топката в мрежата. Това даде още два шанса на съперника му да затвори втория сет и при първия от тях той успя да го направи с минаващ удар по правата.

Загубата на втория сет обаче не повлия отрицателно на Димитров по никакъв начин. Българинът се върна към най-добрата си игра и постоянно поставяше под напрежение многократния финалист в турнирите от Големия шлем.

Българинът пропусна две точки за пробив във втория гейм, но в шестия достигна до още една възможност и този път успя да я реализира, за да поведе с 4:2 гейма.

Най-драматичните моменти в мача обаче тепърва предстояха. Димитров поведе с 40:15 на свой сервис при 5:3 гейма в негова полза, но пропусна четири мачбола и допусна да бъде пробит. Особено болезнен за българина бе третият мачбол, в който той загуби най-дългото разиграване в мача, което бе 47 удара.

При 6:5 гейма българинът пропусна още два мачбола, този път на сервис на руснака.

И тук обаче Димитров не беше сломен от завръщането на Медведев и след многоубедително представяне успя да затвори срещата от седмия си мачбол със 7:2 точки.

В третия кръг Григор Димитров ще играе с Александър Бублик от Казахстан. За класирането си за тази фаза той ще прибере 77 760 евро от наградния фонд и ще вземе 90 точки за световната ранглиста./ БТА