Григор Димитров бе достоен опонент на Новак Джокович, но загуби финала в Париж

0
grigor dimitrov sasht
-
-

Григор Димитров бе достоен опонент на Новак Джокович, но загуби финала в Париж. Първата ракета на България отстъпи с 4:6, 3:6 пред сръбския си опонент след час и 39 минути игра. По този начин Димитров допусна 12-о поражение в 13 мача с Джокович и пропусна шанса да спечели втора титла в кариерата си от турнир от тази категория след триумфа си в Синсинати през 2017 година.

За Джокович титлата е седма в Париж след 2009, 2013, 2014, 2015, 2019 и 2021 година. Освен това трофеят е и 97-ми в колекцията му, като повече от него имат единствено швейцарецът Роджър Федерер (103) и американецът Джими Конърс (109). Четиридесет от тези титли той е спечелил на турнири „Мастърс“.

Двубоят започна с дълъг първи гейм, в който сервиращият Димитров все пак излезе краен победител. Българинът не даде възможности на Джокович да стигне до точка за пробив, но водачът в световната ранглиста успя да го затрудни с няколко достигания до дюс.

Димитров изглеждаше респектиран от визитката на 24-кратния шампион в турнирите от Големия шлем и в много случаи допускаше грешки, каквито липсваха в предишните му двубои.

В седмия гейм Джокович стигна до точка за пробив. Димитров вкара чудесен сервис по диагонала, който сърбинът едва успя да върне в игра, но топката явно изненада хасковлията и той от близка дистанция изпрати бекхенда си в мрежата, за да позволи на Джокович да поведе с 4:3 гейма.

До края на първия сет нови пробиви не последваха, но в последните два гейма българинът видимо промени играта си и тя стана по-агресивна.

Вторият сет започна отново без пробиви, но Димитров спечели на два пъти лесно подаването си. Българинът изглеждаше в отлична позиция да стори това и за трети път, но изведнъж грешките в играта му се завърнаха. Първо той направи двойна от сервис, след това изпрати два идентични форхенда по правата в аут, а накрая и бекхенд в аут позволиха на Джокович да стигне до пробив, без да му се налага да прави нещо особено. Повел с 3:2 гейма сърбинът бе напълно спокоен и без никакви колебания успя да затвори мача. Той достигна до нов шанс за пробив в седмия гейм, но в тази ситуация българинът успя да се измъкне. Димитров обаче нямаше какво да направи в деветия гейм, когато Джокович реализира третия си и последен пробив в мача, с който стигна и до победата.

С достигането си до финала Григор Димитров спечели 600 точки за световната ранглиста, в която от понеделник ще бъде номер 14. Той ще вземе и 487 420 евро от наградния фонд, който възлиза на почти 5,7 милиона евро.

Новак Джокович спечели чек за 892 590 евро. Той добавя и 1000 точки към актива си и събира 11 445.