Голям успех! Берое спечели Адриатическата лига!

0
BEROE BASKET JENI
-
-

Берое победи драматично защитаващия титлата си Будучност (Черна гора) с 65:64 (17:17, 21:11, 12:18, 15:18) и спечели за първи път в историята си Адриатическата лига по баскетбол за жени.
Старозагорки станаха вторият отбор от България с трофея след ЦСКА през 2007 година.
Момичетата на Татяна Гатева започнаха добре финала в словенския град Целе и взеха ранен аванс от 8:2 точки, но в края на първата четвърт черногорките стигнаха до изравняване при 17:17.
Българките направиха силен старт на втората четвърт и след серия от 10 безответни точки за пет минути и половина дръпнаха с 27:17, след което запазиха преднината до почивката.
Берое увеличи аванса си до 43:28 в началото на второто полувреме, но със серия от 12:0 Будучност намали до 40:43 четири минути преди края на третата част.
Старозагорки продължиха да поддържат преднина от няколко точки, като шест минути преди края черногорките се доближиха максимално при 51:52.
Двубоят продължи оспорвано, а 53 секунди преди сирената Будучност стигна и до пълен обрат след серия от шест безответни точки за 60:59.
Саня Чонг върна преднината на Берое с кош 35 секунди преди края за 61:60, а в следващата атака Джил Барта пропусна и в последствие направи нарушение срещу Снежана Алексич, която вкара и двата си опита от наказателната линия за 63:60. Николина Джебо отново намали 2 секунди преди края до 62:63, а веднага след това Алексич отново беше фаулирана и пак беше точна от двата наказателни удара за 65:62.
В последната атака Теодора Динева извърши нарушение при изстрела от дистанция със сирената на Николина Бабич. Капитанката на черногорките вкара първите два фаула, но пропусна третия, с който можеше да изравни, а с това Берое триумфира.
Бриана Люис беше най-добра за старозагорки с 14 точки и 7 борби, Ана Почек добави 12 точки, Алексич завърши с 11 точки, а Чонг се отличи с 9 точки и 9 асистенции.
Бабич беше най-резултатна за Будучност с 23 точки, а Джебо завърши с 15 точки и 6 борби.
В мача за бронза домакините от Цинкарна победиха Цървена звезда с 83:70 (24:23, 25:20, 17:19, 17:8) след 19 точки и 10 борби на капитанката си Лариса Оцвирк.