Гочето: Наивни грешки на „сините“ убиха интригата! Левски вдигна гарда на ЦСКА за Ботев (Пд)

0
georgi vasilev

Бившият треньор на Левски и ЦСКА – Георги Василев – сподели мнението си за дербито между „сините“ и ЦСКА-София, спечелено от „червените“ с 3:1.

„ЦСКА победи Левски за втори път в рамките на този месец и приключва в отлично настроение серията вечни дербита за настоящия сезон. Съботният сблъсък на националния стадион донякъде попада в клишето за мач, в който отборите си разделиха по едно полувреме. Интересно е, че сините имаха доста по-отчетливо преимущество след почивката, но ефективността на червените през първата част беше достатъчна за победата. Защото в откриващия четвърт час впечатлението бе, че Левски е влязъл по-добре в срещата. Владееше повече топката, което за разлика от предишното дерби в началото на месеца този път не беше по вкуса на треньора на ЦСКА. Стамен Белчев иска тимът му да има контрол върху случващото се на терена. Сините на няколко пъти създадоха сериозно напрежение пред Бусато, накараха го да се намесва.

Тези първоначални предпоставки обаче сякаш подведоха доста футболистите на Николай Костов. В период от 20 минути те тотално загубиха концентрация и допуснаха куп наивни грешки, някои от които логично се превърнаха във фатални. И на практика убиха интригата в срещата.

С включването на трети централен защитник на терена в лицето на Ван дер Каап, който действаше като десен бек, постройката на сините тотално се обърка. В много от ситуациите тримата с Димитров и Кордоба се събираха накуп и оттам се отваряха пространства съответно отляво на синята отбрана и отдясно на атаката на ЦСКА. В други моменти пък се чудеха дали да срещат нападателите, или да се връщат назад, за да покриват зоните си, което ги превърна от последната преграда пред Пламен Андреев в обикновени зрители на пасовете зад гърба им. Армейците от своя страна по чудесен начин се възползваха от пробойните в защитата на противника и за разлика от доста други случаи през сезона успяха да развият нападенията си, което им донесе преднина от три безответни попадения на почивката.

Развоят на двубоя показва, че ЦСКА изигра много правилно първото полувреме, макар и в началото инициативата да бе в ръцете на Левски. Добре стиковани отзад и в същото време достатъчно ефективни в атака, армейците направиха всичко нужно, за да спечелят дербито. В същото време пространствата, които отвори Левски в целта си уж да доминира и да създава положения, така и не бяха покрити адекватно.

Победителят в сблъсъка беше ясен още преди второто полувреме, макар че ЦСКА трябва да получи сериозни критики за поведението си след почивката. Червените излязоха твърде страхливо и сами позволиха сериозния натиск, който Левски установи докъм 65-ата минута. И ако не бяха фантастичните намеси на Бусато, можеше и да се стигне до сериозно треперене във финалните епизоди на срещата. Прибирането назад може и да е разбираемо с оглед на предстоящия реванш за купата срещу Ботев Пловдив, но червените трябва да се чувстват късметлии, че не бяха наказани. Левски им помогна да влязат със сериозен импулс в сблъсъка на „Колежа“, но поведение като през втората част със сигурност няма още много пъти да донесе успех на ЦСКА.

Заслужава да се отчете активността на Левски през втората част след тежкия резултат на почивката и трябва да се отбележи, че сините нямаха и нужния късмет в срещата. Те опитаха да променят развоя, но в края вече нямаха и енергия, за да потърсят нещо различно от почетна загуба.

Сериозно впечатление направи и драстично по-малкото публика спрямо предходните издания на вечното дерби. Получи се приказката за лъжливото овчарче. Пълните трибуни един, два, три пъти се разочароваха от слабата продукция на терена, при която или и двата, или някой от отборите доста трудно достигаше изобщо до удар към противниковата врата. В събота ЦСКА и Левски изиграха може би най-хубавия мач помежду си в последните години, с много положения, открит футбол, който спокойно можеше да завърши и с 6-7 отбелязани гола. Хубав финал на трилогията дербита за сезона. Поне за червените…“, коментира Гочето пред „Тема спорт“.