Футболистите на Левски имат достатъчно поводи да си връщат на Илиан Илиев!

0
Снимка: chernomorepfc.bg

Левски излиза днес в последното си домакинство за редовния сезон на първенството. В него „сините“ посрещат Черно море на „Герена“. Столичният гранд вече със сигурност ще заеме пето място преди финалната фаза на сезона. Играчите на Станимир Стоилов имат достатъчно поводи да си връщат на треньора на варненци Илиан Илиев. Първо, защото загубиха гостуването на „Тича“ през есента с 0:1. Точен за Черно море в онзи мач беше Родриго Енрике след асистенция на Зе Гомеш, а в момента и двамата ги няма в редиците на отбора. Освен това „моряците“ направиха паметен обрат на „Георги Аспарухов“ и спечелиха с 2:1 след изоставане с 0:1 на почивката. При това, след като в края на полувремето останаха с човек по-малко след втори жълт картон на Илиан Илиев-младши. Левски бе повел с гол на Мартин Райнов, а през втората част чрез Матиас Курьор и Васил Панайотов Черно море победи. Бившият халф на Левски също няма да бъде на линия за предстоящия сблъсък на „Герена“, след като се контузи тежко при разгрома над Ботев Враца в миналия кръг.

Третият факт, който би трябвало също да подейства стимулиращо на левскарите за добро представяне срещу водения от Илиан Илиев тим, е този, че треньорът на Черно море е единственият, който има победи на „Герена“ с три различни клуба. А това е гаранция, че отборите му винаги са опасни в София. Отделно емблематично е, че всяка от трите му победи доведе до уволняване на треньора на „сините“. През есента на 2009-а той спечели с 1:0 на „Герена“ с Берое. Точен бе Петър Димитров след груба грешка на Шакиб Бензукаи, а след мача бе уволнен сръбският наставник на „сините“ Ратко Достанич.

На 10 май 2016 година Илиан Илиев бе начело на Локомотив Пд и пак победи на „Герена“. Този път с обрат от 0:2 до 3:2. Левски поведе с голове на Венцислав Христов и Мигел Бедоя. След почивката обаче, след автогол на Александър Александров-Алвеша и попадения на Мартин Камбуров и Бирсент Карагарен, „черно-белите“ триумфираха. Тази загуба пък доведе до освобождаването на Стойчо Стоев. Формално то се случи след края на следващия мач на „сините“ – с Пирин в Благоевград, спечелен с 1:0, но присъдата на Стоев бе произнесена след шамара от Илиан Илиев. При споменатата му победа с Черно море през миналия сезон пък Георги Тодоров подаде оставка като треньор на „сините“.

Като цяло, Стойчо Стоев е човекът, който е побеждавал Левски най-много пъти на „Герена“. Той има четири успеха, три от които с Лудогорец и един с Миньор. С по три, освен Илиан Илиев, са още Миодраг Йешич и Златомир Загорчич. Йешич има две победи с Литекс и една със Славия. Той е стигал до успех като гост и с автентичния ЦСКА, но не на „Герена“, а на стадион „Васил Левски“. При Загорчич интересното е, че и трите триумфа са със Славия и с един и същ резултат – 2:1.

При Илиан Илиев пък трите победи са и с три различни отбора, и с три различни резултата – 1:0, 3:2 и 2:1./ „Мач Телеграф“