0
KOT 8362
-
-

Само двама от българските футболисти, които се подвизават в руския шампионат, участваха в мачовете от последния кръг. Това са националите Георги Костадинов, който носи екипа на Арсенал Тула, както и капитанът на „лъвовете“ Ивелин Попов, защитаващ екипа на Ростов.
Другите двама, които са обвързани с руски тимове, са с травми. Това са Михаил Александров, който също е част от Арсенал Тула, както и Николай Димитров, който е сред най-незаменимите за Урал Екатеринбург.
Иначе от българското участие, халфът записа пълни 90 минути при зрелищното равенство 3:3 на тима си с Динамо Москва, докато нападателят се появи като резерва в последните 25 минути при поражението от Ахмат Грозни.
Костадинов направи силен мач в руската столица, макар че не успя да се отличи с гол или асистенция. Той обаче беше изключително активен в средата на терена и получи жълт картон за едно влизане малко след почивката.
Развръзката на този мач нямаше никакво значение за крайното класиране. Арсенал ще дебютира в евротурнирите през лятото, защото извоюва шестата позиция в класирането със своите 46 точки, а Динамо се спаси от баражите за оцеляване след края на сезона още предния кръг и завършва с 33 точки.

Колкото до мача на Попето, той започна като резерва и се появи на терена в 65-та минута на мястото на Арсени Логашов, а в края на мача си изкара и жълт картон. Но и той не помогна по никакъв начин на тима си да избегне поражението. Но и тук развръзката беше само за статистиката. Ахмат завършва осми с 42 точки, докато Попето и компания са на позиция по-надолу и с мач по-малко. И двата отбора обаче нямаха шанс да се преборят за място в Европа.
Така след края на сезона в Русия шампион пак е Зенит, който участва директно в групите на Шампионската лига, а там място има и за втория Локомотив Москва. Третият Краснодар също ще участва в турнира, но ще мине през квалификациите.
В Лига Европа ще участват ЦСКА Москва, Спартак Москва и Арсенал Тула с Костадинов и Александров. Изпадат Анжи Махачкала и Енисей Красноярск. Баражи за оцеляване ще играят Криля Советов, който ще се изправи срещу Нижни Новгород, както и Уфа, който ще спори за мястото си в елита с Том Томск.