0
chernomoretz dunav
-
-

Тази вечер Дунав ще се опита да стори нещо за първи път в историята си – да елиминира Левски в турнира за Купата на България. До момента двата тима са се изправяли в 14 сблъсъка – в елиминационни мачове и групова фаза, но нито веднъж драконите не са успявали да отстранят по-именития съперник.

Противоборството между двата тима се поставя през далечната вече 1951 година. Тогава те се изправят един срещу друг в 1/8-финал, в който победителят се определя в един мач. Тогава Левски е с името Динамо, а русенци се казват Торпедо, като столичани печелят с 2:0. През сезон 1956 тимовете отново са с тези названия. Победителят отново е същият, но този път резултатът е 3:1. По-късно през кампанията тимът от „Герена“ ликува и с трофея. Купата е синя и през следващата кампания, когато вече отборите са със сегашните си имена – Левски и Дунав, като софиянци бият с 2:1.

Драконите за първи път побеждават опонента през 1962/63. Това става във фазата на четвъртфиналите. Те се налагат с 1:0 у дома, но губят реванша с 0:3 и напускат турнира.

През 1967/68, 1968/69 и 1970/71 противниците се срещат в груповата фаза на надпреварата, като Левски неизменно вкарва по три гола.

На 21 март 1990 година Дунав за втори и последен път побеждава сините в турнира – с 2:1 в Русе, но преди това е загубил с 0:2 в София и отпада на 1/8-финалите.

Предишният мач между противниците е преди близо 6 години. На 15 декември 2017-а на градския стадион столичани се налагат с 2:0. Те решават всичко още в първата част с точни изстрели на Жуниор Мапуку и Жерсон Кабрал./ „Тема спорт“