Дойде ли време за голям мач на Попето срещу ЦСКА-София?

ivelin popov
Снимка: facebook.com/botevplovdiv
-
-

Голямата фигура, около която вече от няколко месеца се върти играта на Ботев Пд, е Ивелин Попов. Идването му при „канарчетата“ през август 2023 година коренно подобри представянето им. Все още обаче едно от малко неща, които липсва в кариерата на Полето, е голям мач срещу ЦСКА-София. Спомените от срещите му с „червените“ в огромната си част не са хубави, а същото се отнася и за неговото персонално представяне в тези сблъсъци.

Преди да се спрем по-подробно на тях, трябва да отбележим, че дебютът му в Първа ляга бе срещу автентичния ЦСКА. Това стана на 12 март 2006 година с екипа на Литекс. Тогава в скандален мач „оранжеви“ и „червени“ завършиха 1:1 с голове на Гийом Да Заади и Миливое Новакович. Треньорът на ловчанлии – Люпко Петрович – дори нахлу на терена, за да се разправя със съдията Антон Генов, който изгони него, както и Станислав Генчев от домакините. В този мач 18-годишният Ивелин Попов започва титуляр и е сменен в 58-ата минута от Любомир Любенов.

От този мач до днес Попето е играл в 13 официални мача срещу „червените“ от „Армията“, като има едва две победи, 4 ремита и 7 поражения. В турнира за Купата има само загуби – две с по 0:1 през 2006-а и 2009-а на „Армията“, както и още една за Суперкупата със същия резултат на стадион „Васил Левски“ през 2008-а.

Първата му победа идва на 31 май 2009-а, отново като играч на Литекс. Тогава „оранжевите“, водени от Станимир Стоилов, спечелиха с 1:0 с гол на Дока Мадурейра, а Попето влезе 5 минути преди края. След тази загуба ЦСКА сдаде титлата, а шампион стана Левски. Именно с екипа на „сините“ е втората му и последна засега победа над ЦСКА-София. През есента на 2022-а Левски взе дербито с 2:0, като Попов участва в атаката на първия гол, който бе отбелязан от Илиян Стефанов. В следващия мач между двата отбора обаче — на 17 април 2023-а той пропусна да стане герой. В последната минута бе отсъдена дузпа за Левски, която той не изпълни добре и Густаво Бусато спаси.

С екипа на Ботев Пд капитанът на тима вече изигра един мач през есента на Колежа. „Канарчетата“ паднаха с 1:2, а Попето подаде за гола на левия бек Балоянис, който намали на 1:2. Тази асистенция е и най-сериозният му актив дотук от мачовете срещу „червените“. В много от тях той не оставаше през цялото време на терена, а най-често бе сменян.

Остава да видим дошъл ли е моментът за негов голям мач срещу ЦСКА-София. Само в рамките на няколко седмици той ще се изправи три пъти срещу „червените“ с екипа
на Ботев. Освен мача в неделя, се задават и два полуфинала за Купата на България. Така че възможности и за него, и за Ботев за върхова изява ще има, а докъде ще стигнат силите и възможностите, скоро ще се разбере./ „Мач Телеграф“