Жребият може да се окаже в десетката за Лудогорец

0
Снимка: ludogorets.com

Вихреното първо полувреме за Лудогорец срещу Шамрок Роувърс върна онова особено усещане за лудите вечери в Разград. До почивката срещу ирландския шампион тимът на Анте Шимунджа бе пълен господар на терена, игра само на една врата, отбеляза две попадения и пропусна още няколко. Макар през второто полувреме да върнаха газта, разградчани вкараха и попадение в края на срещата, за да подсигурят на 99,99% европейски сблъсъци до първите дни на ноември. Планът минимум изглежда изпълнен, тъй като Шамрок няма класата да направи чудо в реванша. Нещо повече – ирландският тим е далеч дори от първия съперник на Лудогорец в евротурнирите – Сутиеска. Черногорците имаха технични изпълнители, на моменти от играта им миришеше на футбол.

С показаното във вторник вечер Шамрок просто продължава абонамента на ирландските отбори срещу български представители в европейските клубни турнири. Стигането до наказателното поле на Лудогорец си беше събитие и то дойде по-скоро с позволението на домакините, отколкото с много футболни отигравания. Самият факт, че гостите пристигнаха в България на групи, с различни полети по силата на организирания хаос говори достатъчно за нивото на клуба. На пръв поглед последното изречение може да изглежда дребнаво и дори подигравателно, но всъщност е израз на реалността за Шамрок. А тя не говори за върховен професионализъм. А когато такъв отсъства при базовите неща, свързани с пътуване, настаняване и резервации, какво да говорим за футболните достойнства?

Затова и в Лудогорец не трябва да живеят в заблуда, че са направили невероятен мач. Просто съперникът бе на нивото на подстриганата трева в Разград. По-важната новина за българския първенец долетя от 1000 км западно от щаб-квартирата на Шимунджа. Очакваният противник на орлите за третия квалификационен кръг на Шампионската лига Динамо Загреб завърши наравно 2:2 срещу Шкупи от Северна Македония и ще трябва да се бори със зъби и нокти в Скопие, за да премине тази фаза. А резултатът от мача на „Максимир“ е най-малкото, за което могат да се радват в Разград. Динамо очевидно е далеч от показаното през миналата година и е твърде вероятно да не успее да влезе в час до евентуалния двубой с Лудогорец. И то едва след отстраняване на Шкупи. Преса и привърженици разкъсват ръководството и треньора Анте Чачич след посредственото представяне в Загреб.

„Сред толкова млади и кадърни наставници за треньор имаме пенсионер и нормално играем по този начин“, е само едно от мненията от взискателната публика на „Максимир“. „На Чачич и на този, който му е предложил договор, трябва да се забрани със закон да стъпват на стадиона“, смята друг. Загребският „Дневник“ акцентира върху ужасяващата игра в защита и неадекватните действия на треньора по отношение на отбраната. Изданието обръща внимание, че наставникът на гостите е изнесъл лекция на оценения на 100 млн. евро тим на Динамо. Самият факт, че Шкупи успя да стигне до изравнителен гол за 2:2 само минути след като инкасира второ попадение, е достатъчно доказателство, че машината на модрите скърца сериозно.

И тук е големият шанс на Лудогорец. Миналата година разградчани също бяха целунати от съдбата в третия кръг, хващайки Олимпиакос все още неподготвен за сериозна битка. Нещата с Динамо са на същата плоскост предвид всички игрови проблеми на хърватския първенец и с увеличаващ се натиск върху треньора. Шансът е налице и може да се хване. Но мачът с Шамрок не бива да заблуждава, че Лудогорец още е далеч от желаното ниво.