Железните воини на Лудогорец

0
ludogorets levski qkub piotrovski
Снимка: ludogorets.com

Първенството навлезе във фаза от непрекъснати спринтове, защото 7-8 отбора трябва да изиграят по три мача покрай междинния кръг през седмицата. Тук вече натрупването на много срещи през сезона започва да играе своята роля, а най-потърпевшият отбор е Лудогорец, който освен за първенство, изигра 16 мача в евротурнирите, продължава да се бори и за Купата на България.

Въпреки огромното натоварване на основните играчи, Лудогорец показва изключителна физическа подготовка, а през второто полувреме прегазва съперника си, което се видя ясно и в двубоя с Левски, а и преди това срещу Локо Пловдив, когато постави съперника си под напрежение в края и вкара победното попадение в 90-ата минута.

Десният бек Аслак фон Витри е най-заетият играч този сезон в елита, като дори няма вратар, който да е бил толкова минути на терена. Освен това норвежецът играе на позицията, която изисква най-много движение, особено при стила на „орлите“. Петте гола и шестте асистенции на Витри в първенството са показателни за качеството и естеството на играта му. Освен това норвежецът се предпазваше добре от контузии, но в крайна сметка падна жертва на една такава и ще пропусне мача с Пирин. Той обаче се размина с тежката травма. Витри има 42 мача и 3476 минути, а непосредствено след него е Якуб Пьотровски пак с толкова мачове и само 8 минути по-малко. За Пьотровски наказанието срещу Пирин също дойде в удобен момент, за да може полякът да си вземе малко въздух. Полският национал също играе с енергия все едно е задвижван от ядрен реактор, покрива огромен периметър, спира атаките на съперника и се включва изключително успешно в офанзивен план с пасове, голове и асистенции. Пьотровски има феноменалните 10 попадения и 5 асистенции през сезона. Третият, минал кота „3000″, е централният бранител Оливие Вердон. Интересно е, че двамата вратари на Лудогорец – Серджио Падт и Симон Слуга са съответно 11-и и 12-и по игрово време през сезона. Причината е, че в началото на сезона треньорът Ивайло Петев залагаше на Слуга, а сега Георги Дерменджиев се е насочил към Падт.

Цифрите показват, че най-заетите играчи на Лудогорец имат 50% повече игрово време от тези на ЦСКА-София, Левски и Черно море. И в трите тима вратарите са били на терена най-дълго, съответно Бусато, Пламен Андреев и Иван Дюлгеров. От полевите играчи при „червените“ това е Линдсет с 2639 минути, който подобно на Витри е норвежец. Сечение на най-заетите има и между Лудогорец и Левски. И при „сините“, подобно на „орлите“, това е бек – Цунами с 2607 минути. В Черно море централният бранител Живко Атанасов е изиграл най-много минути – 2340.

Интересно е, че най-заетият полеви играч на предстоящия съперник Пирин -Александър Дюлгеров – има почти 1300 минути по-малко през сезона от Аслак.

Треньорът Георги Дерменджиев обаче започна много успешно да ротира част от играчите и така да ги държи по-свежи за най-тежката част от сезона. Така в центъра на отбраната има взаиомзаменияемост между Диниш Алмейда и Сонко Сундберг, при халфовете ротациите са при Нареси, Чочев, Неделев и донякъде Гонсалвеш. В предни позиции пък до Теклетей се въртят Рик, Дуа, Руан Секо и Видал./ „Мач Телеграф“