Жалко! Гришо се бори, но Рубльов го спря за финала в Шанхай

0
grigor dimitrov 2023
-
-

Григор Димитров отпадна на полуфиналите на турнира по тенис за мъже от сериите „Мастърс 1000“ в Шанхай.

Първата ракета на България отстъпи с 6:7(7), 3:6 на поставения под номер 5 в схемата Андрей Рубльов след час и 52 минути игра.

Димитров, който в по-ранните кръгове на турнира отстрани играчи като световния номер 2 Карлос Алкарас от Испания и олимпийския вицешампион Карен Хачанов от Русия, отново показа солидна игра, особено в първия сет, но пропусна възможности в ключови моменти, които бяха наказани от Рубльов.

По този начин българинът не успя да се класира за първи финал на турнир „Мастърс“ от 2017 година, когато спечели титлата в Синсинати. Димитров вече е с баланс от една победа и осем загуби на полуфинали на надпревари от такъв ранг.

В първите геймове на мача играта се водеше от българина, който печелеше подаванията си почти безпроблемно. Той достигна и до първите си възможности за пробив при 3:2 гейма, но пропусна четири брейкбола, в това число и три последователни при 0:40.

В тези моменти Рубльов показа защо е седми в световната ранглиста, като не само успя да отрази възможностите пред Димитров, а и първи да направи пробив. Това стана в 11-ия гейм на мача, когато руснакът спечели четири последователни точки на сервис на българина и поведе с 6:5.

Тук обаче дойде ред на 32-годишния Димитров да покаже характер. Роденият в Хасково тенисист използва момент на колебание у руснака и успя да реализира пробив, с който да докара първия сет до тайбрек.

В него и двамата направиха много качествени разигравания и всеки от тях имаше възможност да спечели. Димитров отрази първия сетбол пред Рубльов при 6:5 точки и сам получи такъв при 7:6. Рубльов обаче се спаси с ас, а малко след това използва една непредизвикана грешка на Димитров от бекхенд, за да вземе първата част на мача с 9:7 точки след 78 минути игра.

Въпреки негативната развръзка в първия сет, Григор Димитров не загуби присъствие на духа и успя да реализира пробив още в първия гейм на втория сет. Той увеличи аванса си до 2:0, а след това имаше и две възможности да поведе с 3:1. Тук обаче нивото в играта на българина изведнъж спадна и той позволи на Рубльов да върне пробива напълно неочаквано.

Направеният брейк се оказа решителният момент в мача, тъй като Рубльов се оказа в средата на серия от пет последователни гейма и скоро след това затвори втория сет и мача с 6:3 гейма.

В спора за титлата в неделя руснакът ще играе с Хуберт Хуркач. По-рано днес полякът, който е номер 16 в схемата, спечели с 6:3, 6:4 за 77 минути срещу американеца Себастиан Корда.

За класирането си за полуфинала в Шанхай Григор Димитров ще вземе 352 635 долара от общия награден фонд от 8,8 милиона долара. Българинът ще получи и 360 точки за световната ранглиста, в която от понеделник ще заема 16-о място./ БТА