0
grigor dimitrov 3
-
-

Григор Димитров загуби с 1-3 (6:7, 6:7, 7:6, 5:7) от американеца Франсис Тиафо в 1/8-финал от Аустрелиън Оупън и отпадна от битката.
Българинът имаше две победи от два мача в битките с американеца, който днес става на 21 години, но стари слабости във важни психологически моменти му попречиха да го преодолее за пореден път, въпреки че се бореше през цялото време. Така Гришо пропусна шанса да стигне 1/4-финал, къдетш щеше да играе с победителя от Рафаел Надал – Томаш Бердих, които в момента са на корта.
Първият сет започна точка за точка, а Григор можеше да поведе в четвъртия гейм, но пропусна четири брейк пойнта. Вместо да поведе обаче Гришо допусна пробив за 4:3, а след това отноиво се размина с пробив, като този път Тиафо спаси три брейк пойнта за 5:3. Димитров все пак стигна до 5:5, но беше пробив в най-важния момент, след което американецът си взе сета с 40:15 за 7:5.

Вторият сет също запоична равностойно, а Гришо поведе с 4:2 след пробив, осигурявайки си перфектна възможност да изравни сетовете, но допусна пробив за 3:4. Стигна се до тайбрек, в който Гришо водеше с 5:2, за да допусне обрат до 6:8 и 2-0 за рожденика Тиафо.

Третият сет започна колебливо за Гришо и той бе на косъм да бъде пробит още при първия си сервис, но спаси два брейт пойнта за 1:1. При третия си сервис гейм обаче българинът допусна пробив за и 4:2, но го върна още в следващия гейм. При 4:4 Григор пропусна да поведе в геймовете при 40:30, а Ястребовото око върна двамата от пейката, за да може американецът да изпълни сервис отново, с който доведе сета до 5:4 в своя полза. Гришо изравни при свой сервис, запазвайки всички шансове за обрат в мача. Два пропуснати брейк пойнта обаче направиха така, че Гришо да сервира за оставане в мача при 6:5 в полза на съперника му и успя да доведе нещата до тайбрек. Там Григор показа стабилна игра за разлика от колебливия си съперник, който сякаш започна да се поуморява, и поведе с 5:0, за да затвори сета с 7:1 за 7:6 в своя полза.

В четвъртия сет силите сякаш започнаха да напускат Тиафо, който проипусна да пробие Григор за 2:1, пропускайки два брейк пойнта, а играта тръгна гейм за гейм. Най-интересен в сета се оказа осмият маратонски гейм, в който Григор пропусна три брейк пойнта и не успя да пробие Тиафо – 4:4. Димитров взе лесно сервис гейма си за 5:4, но и Тиафо отвърна със същото за 5:5. Противно на логиката в сета Гришо допусна пробив в решителен момент от мача и вместо да се бори за пети сет, трябваше да спасява мача при сервис на съперника. Тиафо обаче набързо поведе с 40:0, а удар в мрежата на Григоир сложи точка на мача, продължил 3 часа и 43 минути.