Жалко! Без България на Световното по баскет(ВИДЕО)

0

Българският национален отбор по баскетбол отпадна в квалификациите за Световното първенство догодина, след като загуби визитата си на Босна и Херцеговина със 73:76 (18:19, 18:21, 26:18 и 11:18).

Селекцията на Росен Барчовски бе попарена 1.3 секунди преди края, когато Джанан Муса от тройката вкара победния кош за босненците. С това той провали варианта за продължение, в което България можеше да търси победи и евентуално класиране за следващата фаза на квалификациите. Към втория етап продължават Литва с 5 победи и загуба, Чехия и Босна и Херцеговина с показатели от по 3 победи и 3 загуби, докато България приключва с един успех и пет поражения.

България игра в мача в Сараево без двама от основните си баскетболисти – крилото Александър Везенков и гардът Станимир Маринов, които пропуснаха срещата заради травми. Друг ключов играч – крилото Йордан Минчев, пък напусна игра в началото на второто полувреме заради нелепа контузия.

Въпреки силното обезкървяване, тимът на България показа много добра игра, а страхотната стрелба от тройката, най-вече в третата четвърт, даде надежди, че България може да сътвори чудото и да спечели мача с необходимите 10 точки.

До полувремето Босна и Херцеговина имаше минимален аванс от 40:36, но „горещата ръка“ на Дий Бост от далечно разстояние позволи на България да обърне и да поведе с 60:55.

Преди последните 10 минути „лъвовете“ водеха с 62:58, но още в началото на заключителната четвърт домакините успеха да изравнят. Играта започна да се води кош за кош, като и двата отбора изглеждаха отпаднали физически в края и пропускаха много отворени стрелби.

Ключовият момент дойде 12 секунди преди края, когато Джанан Муса бе фаулиран от Димитър Димитров. Звездата на домакините застана на наказателната линия при резултат 73:73, но пропусна и двата си изстрела. Въпреки това обаче босненците се пребориха за отскочилата топка и тя отново попадна у Муса, който с точна стрелба от тройката донесе успеха на тима си.

Дий Бост бе най-резултатен за България с 24 точки. Капитанът Чавдар Костов прибави 15 точки, а с 14 завърши Димитър Димитров.

За босненци Миралем Халилович завърши с 16 точки, Александър Лазич завърши с 14, а героят Муса приключи с 13.

Резултати и крайно класиране в група „F“ на световните квалификации по баскетбол за мъже:

Литва – Чехия – 72:83 (13:23, 19:22, 20:16, 20:22)

Босна и Херцеговина – България – 76:73 (19:18, 21:18, 18:26, 18:11)