Защо Левски закъса финансово

0
-
-

В последните седмици все по-усилено се говори за финансови проблеми в ПФК Левски. Забавяне на заплати, неразплатени суми с мениджъри, дългове към контрагенти – това са само част от тревожните сигнали. Футболистите наскоро са получили парите си за месец май, а служителите имат да вземат по няколко заплати със задна дата. Клубът дължи и пари за трансфери. Как обаче се стигна до това положение.

Мнозина фенове на Левски очакваха с идването на Спас Русев към клуба да потекат реки от злато. Истината е, че бизнесменът не  е извадил лични пари до този момент. Той наложи модел на финансиране, който се базира на правилен мениджмънт, европейски маркетинг и добра медийна политика. Отделно се разчиташе на участие в групите на Лига Европа, което би осигурило свеж приход от минимум 7-8 милиона лева. Това обаче не се случи. Русев осигури спонсорски договор в Виваком в размер на 6 милиона лева, които бяха преведени авансово. Самият договор е за три години. Той намери още няколко по-малки фирми, които също дадоха пари.Отделно заложи на мощен пи ар и работа с феновете. По този начин се търсеха допълнителни приходи от продажба на артикули и други форми на маркетинг. Спортните резултати на тима обаче доведоха до отлив на привърженици. Изключение бяха няколко мача от тази пролет, но това бе всичко. Приходите от тв права са символични – не повече от 500 хиляди лева на година. В същото време разходите на дружеството нарастваха стремително. Новите футболисти като Обертан и Гомес получаваха солидни заплати плюс бонуси. Това важи и за треньора Дело Роси, за който се твърди, че е вземал по 35 хиляди евро на месец. Сега клубът може би ще му плати и неустойка.

Правеше е и една постоянна селекция с много футболисти, която също струваше пари. Отделно се погасяваха и стари дългове. Щатът на клуба бе прекалено раздут. Липсваше и координация на ниво мъжки отбор – ДЮШ.  В същото време въпреки усилията не можеше да се намери вярна формула за значително увеличение на приходния поток. Така започнаха да се натрупват дългове.

Спас Русев никога не е обещавал, че ще вади лични пари и ще ги налива в дружеството. Неговата философия винаги е била да се извършват правилни инвестиции и клубът да бъде управляван като бизнес-проект. Парите, които бяха дадени обаче явно не се били оправдани. Милионите похарчени за играчи се оказаха празни инвестиции. Това означава, че моделът, който е наложен е крайно неефективен.

Извадите са ясни. Ако не бъдат направени промени на всяко едно управленско ниво, проблемите ще се задълбочат. Не е изключено да се стигне дори и до промяна на собствеността на акционерния капитал. Сигурно е едно. Следващите месеци в Левски ще са тежки и решителни.