За този Лудогорец ще е много по-добре и по-полезно в Лигата на конференциите

0
ludogorets ajax kiril despodov
Снимка: ludogorets.com

Въпреки че Ивайло Петев отправи упрек и към себе си, и към играчите, че са започнали мача с прекален респект към съперника, той изобщо не е прав. Лудогорец започна срещата добре, с готовност да доминира и да се надиграва. Това определено бе изненада и за гостите, които явно чакаха респектиран съперник, предоставящ им инициативата. Десподов бе като отвързан с изключително опасните си пробиви, но липсата на адекватност от страна на Текпетей и Руан Крус, както и донякъде егоцентризмът на запитана, попречиха на разградчани да дадат друг наклон на срещата. Много силно стартира и доминиращият е средата на терена Иван Йорданов, който категорично бе най-добрият играч на домакините в срещата. Витри също бе много активен отдясно. Цялата тази утопична картина на мача обаче се разпадна в 16-ата минута след безумната грешка на Текпетей, който на границата на своето наказателно опита да финтира двама съперници, все едно играе пред блока с децата. Това също бе ход на прекалено висока самооценка, на подценяване съперника и на глупост, а не на анонсирания страх и предпазливост. Топлинният удар след торпедото на Кудус продължи още две минути с втория гол на звездата на Аякс. Велик клуб като амстердамци, дори да не е в най-комфортната си зона през последните 2-3 сезона, няма как да не затвори победата срещу съперник от ранга на Лудогорец след текпетейския подарък. Това разконцентрира играта на домакините, които не можаха да се съберат до края на полувремето. Бърни, който бе в основата на отстраняването на Астана, продължи да затапва и малкото опити за атака на „орлите“, а друга ключова фигура, която не бе на очакваното си ниво, бе Якуб Пьотровски. Вердон пък поддържаше обичайното си високо ниво на грешки.

След почивката Лудогорец опита да влезе със замах във второто полувреме, но получи отрезвяващ гол 5 минути след началото. Аякс явно бе изпълнил програмата максимум и включи на икономичен режим в този момент. Това помогна на домакините да подложат съперника си на непрекъснати атаки и само играта на вратаря Гортер попречи на Лудогорец да намали изоставането си най-много на един гол. Факт е, че такъв резултат нямаше да е несправедлив, но също така категорично се видя, че в момента разградчани нямат сили да се противопоставят равностойно на съперник от такава класа. След продажбата на Каули „орлите“ нямат играч на тази ключова позиция, въпреки че се опитаха да компенсира отсъствието му с Доминик Янков, с Тодор Неделев, със Спас Делев, с Нонато, дори с Нареси, но така и не се получи. Липсата на такъв човек пренасочва атаките основно по фланговете, докато центърът не създава достатъчно опасности. Руан Крус също нима класата на Игор Тиаго, което сваля нивото на отбора спрямо този, който беше срещу Рома или Бетис през миналия сезон.

В момента „орлите“ разполагат с няколко играчи от топ класа в лицето на Десподов, Текпетей, Пьотровски и Сундберг, но ако някой от тях няма ден, нещата стават трудни, заради липсата на достатъчно високо ниво при останалите.

Всъщност, за Лудогорец ще е много по-добре и по-полезно да участва в Лигата на конференциите при настоящата ситуация. В Лига Европа „орлите“ ще трябва да избират отбор от първа урна измежду Уест Хем, Ливърпул, Рома, Виляреал, Леверкузен и Аталанта. Във втора ги очакват Спортинг, Рен, Славия Прага, ПСВ, Бетис, които са сигурните към момента. В трета пък щеше да бъде самият Лудогорец. В четвърта засега са ясни няколко много сериозни отбора, като силния тим на Щурм, Тулуза и Абърдийн. За сравнение в Лигата на конференциите може да са Айнтрахт, Брюж, АЗ Алкмаар и Гент. Самият Лудогорец обаче ще е във втора, което оставя извън играта като потенциален съперник много силни отбори. В трета и четвърта пък ще бъдат тимове като Брейдаблик, Хекен, Абърдийн, БАТЕ, Астана, ХИК и Спартак Търнава. При положение, че разликата при постъпленията от УЕФА между двата турнира е много малка, то Лудогорец може да извлече много повече позитиви от третия турнир. Там тимът изглежда напълно способен да заеме едно от първите две места, като това ще доведе и до по-добри финансови постъпления от натрупаните точки и до сглобяване на висок коефициент.