0
960 600 bk rilski sportist bk beroe
-
-

Берое спечели за първи път в историята си бронзови медали в Националната баскетболна лига за мъже. Отборът на треньора Любомир Минчев надделя за втори път над Рилски спортист, този път като гост в Самоков с 94:69 точки, с което затвори серията с 2-0 победи.
Минчев отново не можеше да разчита на водещия си реализатор Конър Франкамп, както и на младата надежда Ивайло Тонев. Двубоя стартираха Пол Милър, Тре Когинс, Николай Стоянов, Александър Янев и Терънс Дженингс. От пейката силно се включиха капитанът Тихомир Желев, Джеймс Уайт и Станислав Ваклинов.

Домакините стартираха с ударна серия от 7:0, с която дадоха заявка за сериозна битка. Играта на беройци обаче постепенно потръгна, като в края на първата четвърт те дръпнаха напред в резултата след типична забивка на Джеймс Уайт. Американецът окончателно даде тласък в атаката на старозагорския тим с тройка, а с два фаула Златин Георгиев от домакините фиксира резултат 23:25 за Берое след 10 минути игра.
Втората част бе решителна за гостите. До средата на частта Рилецо държеше пасива си на 5-6 точки, но Берое вдигна оборотите и с тройки на Когинс и Желев, както и доминация в подкошието на Уайт и Дженингс се оттегли на почивка с 11 точки преднина – 40:51.
След паузата Берое продължи да налага волята си на паркета в „Арена Самоков“. Рилски спортист се държеше до средата на частта, но играчите на старозагорския тим просто летяха и вдигнаха разликата до невъзможните за наваксване 19 точки 10 минути преди края на мача.
Заключителните минути на мача, а и на сезона като цяло, бяха изиграни с внимание и класа от гостите, като тройките на Когинс и Николай Стоянов не спираха да тормозят коша на домакините.

Превъзходството на гостите бе пълно и под коша и от външната линия. Беройци взеха с 12 борби повече от самоковци, а от зоната за 3 точки отбелязаха цели 15 тройки. Най-резултатен за успеха бе Тре Когинс с 26 точки, Ники Стоянов добави 22, а Джеймс Уайт се отличи с 11.