WorldSBK: Баутиста спечели Състезание №1 в Индонезия

WorldSBK 2023 Bautista

Състезание 1 в WorldSBK на Мандалика беше драматична афера, в която Алваро Баутиста (Aruba.it Racing – Ducati) постигна четири поредни победи през сезон 2023. Баутиста се изправи един срещу друг с Топрак Разгатлиоглу в ранните етапи на състезанието на писта, която е запазена територия за пилота на Pata Yamaha Prometeon, откакто се присъедини към календара през 2021 г.

БОРБА ЗА ПОДИУМА: РАЗГАТЛИОГЛУ НЕ СЕ ПРЕДАДЕ БЕЗ БИТКА

Разгатлиоглу не се предаде без бой. В сесията Tissot Superpole, в горещи и влажни условия както винаги на Мандалика, имаше битка. Топрак Разгатлиоглу  (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK)  спечели първа позиция за трета година в Мандалика. Той и съотборникът му Андреа Локатели, направиха историческо първо и второ място за Yamaha, за първи път от близо 13 години. Трети „скромно“ се нареди баутиста.

На състезанието Баутиста първоначално беше зад Разгатлиоглу в първите пет обиколки, като двамата водеха първата група. Действащият шампион упражни натиск върху Разгатлиоглу в ранните етапи, но направи атака в 5-ата обиколка, когато изненада Разгатлиоглу в завой 15. Той излезе начело.

Разгатлиоглу се опита да отвърне на удара, но Аксел Басани (Motocorsa Racing) успя да го задмине една обиколка по-късно на завой 10, преди шампионът от 2021 г. да отговори на следващия тур.

Четвъртата победа на Баутиста през сезон 2023 г. означава, че той вече е в печеливша серия от шест състезания, която се простира от  Филип Айлънд през 2022 г. Същевременно той спечели първата си победа и първа за Ducati на Мандалика. Ducati също се доближава до важен успех, тъй като италианският производител вече има 396 първи места в WorldSBK. Четвъртата поредна победа на Баутиста означава, че той става първият пилот, който има две поредни серии от четири първи места в началото на шампионата.

Разгатлиоглу успя да дръпне на Басани, за да претендира за второ място след Баутиста. Така последните двама шампиони в WorldSBK заеха първо и второ място в състезание 1 в Мандалика – пистата, на която и двамата бяха короновани за шампиони през 2021 и 2022 г. Топрак беше на почти пет секунди зад Баутиста. Това беше и 340-ият подиум за Yamaha.

След като Басани изостана от първите двама, попадна в лапите на Андреа Локатели (Pata Yamaha Prometeon), който стартира от второ място. Локатели успя да изпревари Басани в обиколка 11 на завой 10, за да стане 3-и и да вземе 8-ия си подиум в WorldSBK. Той остава втори в класирането на шампионата след Баутиста.

Mandalika 2023

БИТКА ЗА ТОП 6

Басани изпусна подиума, но завърши състезанието в битка с Алекс Лоус (Kawasaki Racing) за четвъртото място. Двамата си размениха  позициите на няколко пъти. Окончателно Басани зае 4-о място на завой 16, като задмина Лоус. После последния падана надолу в класирането. Той беше изпреварен от Данило Петручи (Barni Spark Racing) около средата на състезанието. Новакът направи най-доброто си класиране в WorldSBK до момента с 5-о място. Михаел ван дер Марк (ROKiT BMW Motorrad) нахлу в челото, за да заеме 6-о място.

КАКВО СЕ СЛУЧИ В ТОП 10

Шави Виерге (HRC) с Honda стана 7-и, след като загуби от Ван дер Марк в обиколка 20 на завой 16. Доминик Егертер (GYTR GRT Yamaha) стана 8-и, като изпревари отборът на Kawasaki в последната обиколка на завой 1. Той изпревари двамата – Джонатан Рей (Kawasaki Racing) и съотборникът му Лоус, които станаха 9-и и 10-и.