Везенков блести при първа победа на Сакраменто в контролите(ВИДЕО)

0
sakramento otbor

Отборът на Сакраменто Кингс завърши предсезонната си подготовка с драматична победа над Юта Джаз със 116:113 (27:26, 27:23, 25:36, 37:28) в последната си проверка преди началото на новия сезон в НБА. По този начин „кралете“ прекъснаха серията си от четири поредни загуби в контролите, след като преди това допуснаха поражения от Торонто Раптърс, Лос Анджелис Лейкърс и на два пъти от Голдън Стейт Уориърс.

Българският национал Александър Везенков записа най-силното си представяне в офанзивен план в подготовката. Тази сутрин крилото на Кингс постигна 13 точки и 6 борби, като се отличи с 3 тройки и първата си забивка по терените в най-силната лига в света. Бившият играч на Олимпиакос отново попадна в титулярната петица за сметка на болния Кийгън Мъри, като прекара 19 минути на паркета и стреля 5/10 от игра, включително 3/8 от тройката. Везенков отбеляза 10 от 13-те си точки в третата четвърт, когато най-сетне намери ритъма при стрелбата си, а заедно с това се получиха две от неговите класически пресечки, като при първата той заби в коша на „джазмените“.

Още с първото си докосване до топката Везенков успя да намери целта от далечно разстояние, след като остана непокрит на тройката. В откриващите минути българинът имаше задачата да пази Симоне Фонтекио в защита, като италианецът на няколко пъти се измъкваше от опеката му и стигаше до отворени стрелби. Сакраменто поведе с 8:2, но „джазмените“ реагираха със серия и изравниха при 8:8, когато Майк Браун поиска прекъсване. „Кралете“ продължаваха да правят подаръци на своя съперник с грешки в нападение, а тройка на Фонтекио през ръката на Везенков помогна на гостите да поведат с 12:18. В средата на четвъртината дойдоха и първите ротации за домакините, като Везенков бе заменен от Малик Монк, а ДжаВейл МакГий също напусна терена за сметка на Алекс Лен. Резервите на Сакраменто се включиха силно в срещата и осигуриха обрат на отбора си в последната минута от първата четвърт – 27:26 за калифорнийци.

Алтернативната петица на Кингс си вършеше работата страхотно в атака и защита, като Монк влезе в ролята на плеймейкър и натрупа няколко поредни асистенции, за да помогне на своя тим да дръпне с 38:30. При оставащи 6:26 до края на първото полувреме Везенков се завърна на терена, когато резултатът сочеше 42:37 за Сакраменто. Бившият играч на Олимпиакос не успя да реализира втората си тройка в мача и вече бе с два последователни пропуска зад дъгата, но все пак „кралете“ останаха напред след точен изстрел на Кевин Хъртър за 47:45. Въпреки пропуските си в защита родният баскетболист се отличи с една открадната топка, след като показа бързи ръце и отне притежание от Очай Агбажи. Стрелбата на Везенков обаче не бе добра и той вече бе 1/4 от тройката през първото полувреме. До края на втория период стрелецът пропусна още един изстрел отдалеч и така той приключи с 3 точки, 4 борби и 1 открадната топка при 1/5 стрелба от игра за 12 минути, а тимът му водеше с 54:49.

Негативната серия на Везенков остана в историята, защото в самото начало на второто полувреме той успя да отбележи втората си тройка в мача и с нея да върне преднината на Сакраменто при 57:56. Малко след това обаче той остана на мисмач срещу Тейлън Хортън-Тъкър, който го размина с ефектно обръщане и лесен кош за 59:60. Най-полезният играч в Евролигата не позволи това да го пречупи и наниза втората си поредна тройка, за да вдигне успеваемостта си до 3/7 в мача. Момчетата на Майк Браун обаче останаха назад в резултата и губеха с 64:68 в средата на третия период. След таймаута Везенков продължаваше да показва офанзивния си арсенал, като този път го стори с две поредни чудесни пресечки към коша, като при първата той сътвори и първата си забивка отвъд океана – 68:68. При оставащи 4:15 минути от частта националът получи почивка и бе заменен от Кеслър Едуардс. След поредните ротации Юта дръпна с двуцифрен аванс за първи път в мача при 70:80. Тройка на Едуардс направи резултата 79:85 преди началото на последната четвърт.

Двубоят продължаваше да е много равностоен, като Сакраменто върна паритета на таблото след тройка на Дейвиън Мичъл за 94:94 при преполовяването на финалния период. Двата тима вдигнаха темпото и си разменяха кошове в няколко последователни атаки, за да може Юта да вземе аванс от точка при 103:104 с оставащи малко над три минути до края на редовното време. Везенков все още не се бе появил от последното си излизане в третата част и по всичко изглеждаше, че Майк Браун няма да го пуска повече. Междувременно Кеслър Едуардс и Малик Монк осигуриха преднина от пет точки за „кралете“ при 109:104. Новобранецът Колби Джоунс направи разликата седем при 114:107, но Тейлър-Хортън Тъкър върна Юта в мача при 114:112.