Вече четвърт век отеква гръмовното 7:1 (ВИДЕО)

0

Днес се навършват 25 години от най-голямата победа на Левски във вечното дерби срещу вече фалиралото автентично ЦСКА. На 23 септември 1994-а сините побеждават противника с ненадминатото 7:1 – този резултат е рекорден в съперничеството…

Онзи сезон започва доста странно. Точно месец по-рано тимът от „Герена“ е унижен от словенския Олимпия Любляна, а заглавията в родната преса са „Анонимникът Дости оглозгва Левски дo кости“. Те визират неизвестния албански нападател Едмонд Дости, който в Словения вкарва хеттрик на сините за 3:2, а след 2:1 на реванша тимът от бивша Югославия продължава напред в турнира за УЕФА, въпреки че в състава на тима от „Герена“ личат имената на защитниците Емил Кременлиев и Цанко Цветанов, халфовете Златко Янков и Даниел Боримиров, както и звездата Наско Сираков, които през лятото са станали 4-ти в света на мондиала в САЩ (вратарят Пламен Николов не пази в тези мачове).

10 дни преди дербито – на 13 септември 1994-а, ЦСКА побеждава в София италианския гранд Ювентус (след това УЕФА присъжда служебна загуба с 0:3 заради нередовна картотека на Петър Михтарски).

Преди вечното дерби в рубриката на вестник „Спорт“ – „Касандра – Пророчица“ се появява следният материал: „7:1 за ЦСКА срещу Левски пророкува за утре Кашпировски“. На „Васил Левски“ обаче се случва точно обратното на това, което твърди съветският медиум.

Илиан Илиев открива резултата със странична ножица в 12-ата минута, но бързо след това Михтарски изравнява за червените. До края на двубоя на терена има само един отбор – този на сините. До почивката Сираков вкарва 2 гола (1 от дузпа), точен е и Боримиров, който след паузата прави 5:1 в 64-ата минута, а след това Сираков с нови две попадения (пак едното от дузпа) оформя най-голямата победа на Левски във вечното дерби. Голмайстор №1 в историята на сините става и третият от „Герена“, вкарвал 4 попадения в този двубой след Димитър Йорданов-Кукуша и Никола Котков.

След мача Сираков заявява: „Мачовете с червените винаги ми удължават кариерата. Те ми дават самочувствие, че имам още какво да покажа във футбола. Никога няма да забравя хилядите запалени факли след седмия гол. Беше чудесно! Лично аз обаче няма да си сменя фамилията на „Седмаков“, а името Сираков още често ще се изписва на таблото след моите голове“, казва Наско.

Треньорът Георги Василев-Гочето е далеч по-скромен: „След като е постигнат такъв резултат, трудно може да се намерят неща, от които да съм недоволен. В ЦСКА проблемите са сериозни. Успяхме да се възползваме от това и стигнахме до убедителното 7:1. В първите 20-25 минути ЦСКА ме изненада с прегрупирането си, но след това диктувахме нещата“.