В едни други времена! Преди 45 години Аякс бе на колене пред Левски (ВИДЕО)

0
-
-

Точно преди 45 години великият Аякс е на колене пред Левски, а епичният осминафинал-реванш от турнира за Купата на УЕФА завинаги остава в историята на сините, припомня „Тема спорт“. По пътя към митичните двубои с колоса от Амстердам през сезон 1975/76 те за първи път отстраняват германци – Дуисбург.

Столичани се подготвят добре за сблъсъците с нидерландците, като младият тогава треньор Иван Вуцов отива да ги разузнава лично.

Ето за колко време е договорът на Стаси с бившия клуб на Христо Стоичков

„Ходихме с Васил Спасов-Валяка да ги гледаме и като видях какво представляват, ми настръхна косата. Балансиран отбор, макар да ги нямаше Йохан Кройф u Йохан Неескенс. Те вече играеха в Барса“, спомня си Вуцата. За визитата той се спира на по-дефанзивна система, която е достатъчна за 1:2 – гола на надеждата вкарва резервата Воин Войнов 5 минути преди края.

Местните медии пък сякаш предчувстват, че бедите за Аякс предстоят. Вестник „Де Телеграаф“ пише: „Усмивки нямаше. Бледи и тихи излизаха състезателите на Аякс от съблекалнята. Целият отбор тъгуваше. Направи впечатление много техничната и умела игра на гостите, които освен това показаха и много добра кондиция“. „Де фолкскрант“ отбелязва: „Българите са в състояние да направят пред своята публика много повече, така че Аякс ще замине за София с олово в обувките. Българският отбор заслужи този резултат, който го прави фаворит за място на четвъртфиналите“.

Коловати прекръсти Славиша Стоянович и му зададе любопитен въпрос

В мразовитата вечер на 10 декември 1975 година „Васил Левски“ се пръска по шевовете. Дни преди реванша сините са разбили ЦСКА с 4:1 във вечното дерби и са взели необходимия допинг.

Двубоят е напрегнат, а играчите на Вуцов сковани. Около четвърт час преди края на първото полувреме трибуните изригват – Павел Панов получава в пеналта и стреля през бранител, а вратарят на гостите Шрийверс не успява да избие с крак – 1:0, за което след това се ражда песен: „В минута 33-а, избухва синята планета“. Това е и първият точен удар на Левски. При този резултат Аякс е аут. Нидерландците обаче не се предават и през втората част се вдигат. В 63-ата минута Рууд Геелс отправя акробатичен удар – топка се удря в напречната греда, чуква Панов и влетява в мрежата -1:1. Само три минути по-късно обаче десният защитник Николай Грънчаров прави феноменален пробив и подава на Пальо Панов, който без проблеми вкарва на празна врата – 2:1. До края на редовното време голове не падат, такива няма и в продълженията.

Стига се до дузпи. При тях Иван Тишански, Панов, Кирил Миланов и Красими Борисов не трепват, а пуснатият в продълженията, за да изпълни от бялата точка Хелинг, не издържа на напрежението и пропуска. Зад бялата точка застава Йордан Йорданов-Пиката, който също е безпощаден -Левски елиминира колоса. Данчо Пиката по-късно разказва: „Хич и не исках да изпълнявам дузпа. Молих се на треньорите да не я бия. Но на всичкото отгоре ми дадоха петата. Чудно, но когато поставих топката, изведнъж се успокоих. Бях видял вече, че този Шрийверс се метна четири пъти все надясно. Забих му топката точно в същия ъгъл. Но той пък бе решил петия път да се хвърли наляво“.
А капитанът Кирил Ивков допълва. „Панов пак направи голям мач, като вкара и… трите гола. Да, при попадението на гостите, записано на името на Геелс, се получи рикошет в крака му. Вече в минутите след триумфа се пошегувах с него: „Веднъж да се върнеш назад и става беля“. А на терена му беше толкова мъчно, че чак се просълзи. Но като истински мъж превъзмогна болката и скоро пак прониза вратата на Аякс. А дузпите ще помня цял живот!“.

Славиша: Не искам оправдания, не искам нищо! Такава е ситуацията

След незабравимия мач запалянковци пишат „Синя ода за народа“, в която се римува: „Шрийверс тъжно се навежда: „Сбогом миличка надежда“! А стадионът бълва лава и повтаря: „Слава! Слава!“.

10 декември 1975, София, стадион “Васил Левски“, 70 000 зрители

„Левски“: Стефан Стайков, Николай Грънчаров, Иван Тишански, Стефан Аладжов, Кирил Ивков, Стефан Павлов, Воин Войнов, Йордан Йорданов, Кирил Миланов, Павел Панов, Красимир Борисов

Старши треньор: Иван Вуцов

„Аякс“: Шрийверс, Ван Дорд, Сурбиер, Дусбаба, Крол, Нотен, Хулсхоф, Геелс, Г. Мюрен, Брокамп, Ван Зантен

Старши треньор: Ринус Микелс

„Левски“ – „Аякс“ 2:1

1:0 Павел Панов 33