Уникалният Левски на уникалния Хубчев

0
-
-

Левски напоследък играе уникално. Стигна до рекордна загуба у дома в Европа, победи за първи път в елита Царско село с уникални голове в последните минути. И за да е в унисон с тази уникалност, падна от Берое на „Герена“ с най-голяма разлика в историята и за рекорден четвърти пореден път. Уникалността на този Левски изпъкна и след мача със „зелените“, когато старши треньорът на „сините“ Петър Хубчев обяви, че загубата с 1:3 се дължала на уникални индивидуални грешки… В подобно изказване прозира стремежът на героя от САЩ’94 да се скрие под сянката на футболистите си. Видиш ли, отборът му е играл добре, но аха да бие и играчите му сгрешили фатално.

Това всъщност не отговаря абсолютно на истината. С подобни изказвания Хубчев извърта удобно събитията, за да скрие, че не притежава класа за план „Б“. Още повече е недостойно човек с претенциите на Хубчев да се крие зад Илия Юруков, който треньорът определи за главен виновник за загубата. Най-малкото, защото това въобще не е вярно. Да, младокът загуби две топки, но го направи в центъра на терена. Ако след всяка изпусната от владение топка по средата на игрището падаше в гол, мачовете щяха да завършват като в хандбала -23:27. Проблемът на Левски при тези ситуации беше в цялостното движение на играчите, разстоянието между линиите, тактическата неграмотност. Всичко това не е в градината на Илия Юруков, който е много лесно да бъде нападнат, а в Петър Хубчев, при който „сините“ са някаква съвкупност от футболисти, но не и отбор. Реално и първият гол на Берое падна след подобна „уникална“ грешка на Нашименто, който също загуби топката в средата на терена и след десетина докосвания гостите вкараха във вратата на Левски.

Защо обаче Хубчев обижда интелигентността на „сините“ фенове с подобни извъртания на събитията? Отговорът е прост – защото няма план „Б“. Няма класата за нещо подобно. Това го разкри само за два мача и треньорът на Ружомберок Ян Хаспра. Принципно гарван гарвану око не вади, но наставникът на словаците не се сдържа и отсече:„Искам да видя как ще играе Левски, ако допусне първи гол“. Човекът прецени Хубчев бързо и разбра, че той е безсилен, когато трябва да променя събитията на терена. Това всъщност е едно от основните качества, които трябва да притежава специалист, който води Левски и анонсира, че отборът се бори за шампионска титла и купа.

Да се върнем обаче на уникалността, която блика в последно време от Левски. Истината е, че именно „сините“ вкараха последните си три гола след уникални индивидуални грешки на съперника, а не след смислени атаки. Става дума за провали в пъти по-солидни от тези на Юруков и Нашименто онзи ден на „Герена“. Преди около седмица Петър Хубчев обяви, че най-сладката му победа е тази над Царско село. Той с превъзбуда обясняваше след мача, че отборът е постигнал с труди много желание това 2:0 над дебютантите в елита. Истината обаче е, че не се виждаше как „сините“ ще вкарат гол, докато Иван Чворович не прати нелепо топката в краката на Найджъл Робърта в последните минути на мача, а холандецът отрази с едно докосване този подарък. Малко след това пък нападателят на „царете“ Сергей Георгиев изведе с уникална асистенция Станислав Иванов сам срещу вратаря за 2:0. Онзи ден срещу Берое пък играч на гостите сгреши фатално на два метра от наказателното си поле и съотборниците му нямаха време за реакция, което помогна гола на Мазурек. Има огромна разлика от това да се загуби топката пред собственото ти наказателно поле и същото действие в центъра на терена.

Защо обаче Хубчев, който след разкритието, че победата над дебютантите от „Околовръсното“ е най-сладка за него, ще наричаме Палача на Царско село, не коментира след загубата от Берое цялостната игра на тима му? Най-вероятно защото беше безобразна. Левски не успя да сътвори нито една стойностна атака за 90 минути срещу Берое. „Зелените“ тотално надиграха скъпата селекция на „сините“. Смачкаха ги тактически, игрово, физически. Гостите контролираха мача от първата до последната минута и не оставиха никакви съмнения, че са по-добрият отбор. Треньорът им Александър Томаш изнесе лекция на Хубчев, който обаче едва ли си е взел поука. На него му е виновен Юруков. Само да вметнем, че за 0:3 от АЕК в Ларнака му беше виновен Насиру Мохамед, който преди два-три дни се беше появил на „Герена“. Каза истината само срещу след 0:4 от кипърците в реванша. На въпрос, защо Левски падна толкова тежко, той каза: „Просто нямам отговор на този въпрос.“

Проблемът на Хубчев е, че е дафанзивен треньор, който опитва да избяга от същността си, което заличава качествата, които притежава. Качества, които показа в Поморие, Берое и в националния отбор, но само срещу силните.