ЦСКА-София стреля с халосни патрони

0
-
-

Победната серия на ЦСКА-София приключи, макар и в неофициален мач, при 0:2 от Арис в Солун. Армейците бяха надиграни напълно през първата част, докато след почивката стояха по-добре и можеха да върнат поне един гол. Червените стигнаха до 6 добри ситуации през целия мач, но пропиляха всяка от тях. До почивката с два пропуска се отчете дежурният заподозрян Али Coy, а през второто полувреме Уот на два пъти и по веднъж Отабор и Кери не успяха да поразят мрежата.

Контролата с Арис беше добър пример за играта на ЦСКА-София през цялата есен. Червените се представиха слабо през първата част и осезаемо по-добре след почивката. А за пореден път този сезон пропиляха своите възможности. Макар и да стигнаха до два шанса през първото полувреме, армейците грешаха твърде често при изнасянето на топката. ЦСКА-София беше доста затруднен от високата преса на гърците. Пролича си, че няма отработени взаимодействия при подобни ситуации.

Най-голямото притеснение обаче си остава завършващата фаза и в това число попадат както реализирането, така и головият пас. Срещу Арис на практика ЦСКА-София не стигна до стопроцентова ситуация. В 6-те си добри възможности червените само веднъж уцелиха вратата – след 40-метровия рейд на Отабор през втората част и удара му с левия крак. В останалите ситуации топката излизаше в аут, а при шанса на Coy в 12-ата минута стражът се намеси, преди гамбиецът да е нанесъл удар.

Интересното е, че за проблемите в завършващата фаза сигнализира бившият треньор на тима Нестор Ел Маестро още след първата контрола през годината – с Бохум на 16 януари. „Нуждаем се от повече качество и концентрация пред гола“, каза тогава Ел Маестро. И се оказа напълно прав. Само че през цялата 2019-а ЦСКА-София така и не намери нужното качество, с което да замести последния си голаджия Каранга. Даже напротив – ситуацията се влоши след продажбата на Десподов в края на януари.

В момента армейците имат четирима централни нападатели, но не и голаджия. Никой измежду Coy, Евандро, Уот и Юрич не показва потенциала да се превърне в машина за попадения, нито пък е бил такава в своята кариера. Да, Coy бележи сравнително често, но за всеки гол пропилява поне 3-4 добри възможности. Евандро е с най-много попадения, но той често е фантом на терена и прави спорадични избухвания. Уот получава малко шансове и явно има защо. Срещу Арис той излезе 2 пъти на голова позиция, но в първенството го прави изключително рядко. Юрич пък дотук е записал 13 минути, така че към него не може и да има очаквания.

В контролата в Солун шанс за изява получиха двама млади вратари – Кристиян Сотиров (18 г.) и Илия Шаламанов (17 г.). Справиха се много добре и спасиха, каквото можеше да се спаси. Конкретно Шаламанов направи страхотна намеса след почивката.

Друг талант – Смоленски, играе със самочувствие и изглежда все по-обещаващо. След като неминуемо израсне физически, той може да се превърне в следващия юноша на ЦСКА-София след Антов, пробил в състава.