ЦСКА-София ще бори негативна статистика срещу Осиек

0
-
-

За съжаление Хърватска е една от страните, срещу които играем трудно на международно ниво – националите ни имат едва 1 победа от 8 изиграни мача, докато на клубно сме печелили 5 от 18 досегашни двубоя, пише „Тема спорт“. Тук е моментът да се отбележи че към статистиката не включваме елиминирането на хибрида ЖСК-Славия от Хайдук с общ резултат 1:3 през 1970 г., тъй като той се случва в турнира за Купата на панаирните градове, който тогава не е под егидата на УЕФА. Извън сметките остава и сблъсъкът между Марек и Славен Белупо в Интертото през 2002 г., когато краен победител излиза тимът от Копривница (3:0 на „Бончук“ и 3:1 у дома).

Може би най-емблематичният от всички мачове е загубата на Лудогорец на „Максимир“ с 2:3 в дебютното им европейско участие, дошла след гол на Домагой Вида в осмата минута на добавеното време на мача. Въпреки че последните сезони бива елиминиран от отбори като Гзира Юнайтед и Тобол, Хайдук по традиция няма проблеми с родни тимове, като единственото изключение е загубата с 0:3 на „Герена“ през 1999 г., улеснена и от червения картон, който Майк Райли показва на Мате Батурина през първото полувреме.

Освен че може да пречупи негативния тренд и да отстрани Осиек за втори пореден път, ЦСКА-София има шанса да наруши негативния си баланс като гост на този съперник, тъй като към поражението с 0:1 преди 2 години трябва да добавим равенството 1:1 в контрола, играна през 1964 г. на „Градски върт“. Интересното е, че сръбската легенда Люпко Петрович е елиминирал три хърватски съперника с три различни български отбора – Левски (Хайдук), Литекс (Риека) и ЦСКА-София (Осиек).