0
cska 1948 cska sofiq birsent karagaren tobias hainc
Снимка: cska.bg
-

В петък България ще стане свидетел на световен феномен – два отбора с едно и също име, принадлежащи към една и съща фенска общност в миналото, ще се изправят един срещу друг във важен мач – бараж за класиране в европейските турнири. ЦСКА-София срещу ЦСКА 1948 ще решат кой ще е четвъртият наш представител в Европа.

Статистиката е безмилостна – нито веднъж до момента отбор от долната част на таблицата не е побеждавал съперника си от групата на лидерите. И ако заложим на историята, то спокойно можем да предвидим победа на ЦСКА-София.

За първи път у нас бараж се играе през 2017 година. Тогава в него се срещнаха Левски и Верея Стара Загора. Треньор на гостите бе Александър Томаш и тимът бе на крачка от голяма сензация, столичани – от чутовна глупост. Левски водеше до 93-та минута с гол на Божидар Краев. Тогава обаче Иван Бандаловски вкара мача в продължения. Стигна се до дузпи, като след първите 3 изпълнения Верея водеше с 3:1 и имаше нужда да вкара само една от оставащите две дузпи, за да играе в Европа. Тогава обаче португалецът Педро Еуженио удари греда за гостите, а бразилецът Елиаш би в аут и „сините“ се спасиха. Първите 5 изпълнения завършиха наравно. Накрая Божидар Митрев спаси удара на колегата си Пламен Колев и Левски спечели 9:8.

Левски участва в още два баража – през 2018-а и 2019 година. Спечели и двата, като най-лесно или по-точно най-убедително се справиха във втората години – 4:1 срещу Черно море. В третия случай – през 2019-а – „сините“, се наложиха над Етър с 1:0 с гол на Валери Божинов.

Извън Левски и останалите отбори, които влизат като фаворити и като домакини в тези баражи, винаги печелят, макар и минимално. През 2021 година Арда постигна най-големия си успех в елита, като стигна до четвърто място и в баража победи Черно море с 1:0 в Кърджали. Ботев Пд също е бил по веднъж домакин и гост. През 2020-а „канарчетата“ паднаха от Славия с 1:2, а през 2022 година победиха със същия резултат Берое в Коматево./ „Мач Телеграф“