Трети българин вкара на роден отбор в Европа! Левски – Апоел Беер Шева е уникален с това, че…

0
yoan stoyanov

На мача Левски – Апоел Беер Шева, спечелен от „сините“ с 2:1, видяхме нещо, което много рядко се случва в двубои на наши тимове от евротурнирите. А именно българин да вкара гол срещу български отбор. Йоан Стоянов се разписа за израелския тим, но за щастие на всички, които обичат Левски, този гол не помогна на гостите да продължат напред. Преди този мач, историята помни още два, в които това нещо се е случвало.

Първият датира отпреди 40 години. На 28 септември 1983 година кипърският Омония и ЦСКА изиграват един много драматичен мач във Фамагуста, в който „червените“ са на крачка от исторически резил. Те губят с 1:4 от Омония и са на път да отпаднат, но успяват да се измъкнат и продължат напред. Това става с повече голове на чужд терен, тъй като първият двубой на стадион „Българска армия“ завършва 3:0 за „червените“. В редиците на Омония са бившите играчи на Левски и Локомотив Сф – Венцислав Арсов и Красимир Борисов. Първият от тях бележи втория гол за успеха на кипърците в реванша. В него ЦСКА повежда с 1:0, след което мачът се обръща до 4:1 за Омоиия и в последните минути става страшно за „червените“, но в крайна сметка те успяват да се измъкнат.

Четвърт век след този мач – през 2008-а – Стилиян Петров също порази вратата на български клуб. Това се случи с екипа на Астън Вила срещу Литекс в Ловеч, като „оранжевите“ тогава бяха водени от Станимир Стоилов. Стилиян оформи крайното 3:1 в полза на Вила в заключителните секунди на мача. Отборът му без проблеми продължи напред, като реваншът в Бирмингам завърши 1:1.

Мачът между Левски и Апоел Беер Шева обаче беше уникален по рода си с това, че той е първият на наш тим в Европа, в който се разписва само един българин, но попадението е в полза на противника./ „Мач Телеграф“