Топ 10 на мачовете на БГ отборите за 2021 г.

0
Снимка: cska.bg
-
-

Колкото и да е зле футболът ни, винаги има мачове, които с огъня си могат да изпепелят дори амазонската джунгла по време на проливен дъжд. „Мач Телеграф“ представя своя класация за двубоя на 2021 година.

1 Лудогорец – Олимпиакос 6:3 след дузпи, Шампионска лига, 3 кръг
Мач, достоен за хекзаметъра на Омир, а и съвсем алегорично името на съперника е именно планината, на която царуват олимпийските богове. Олимпиакос е най-силният и постоянният отбор на Балканите не само в страната си, но и в евротурнирите този век, което прави толкова впечатляващи епичните дуели срещу гръцкия титан. Лудогорец пък показа, че няма равен в битките с най-силните на Балканите и взе пореден скалп след тези на Стяуа, Цървена звезда, Партизан, Динамо Загреб и Марибор. При това го направи в традиционния си стил -със спираща дъха битка. Истината е, че първият двубой в Пирея бе изключително силен за разградчани и като по чудо българският тим
не си тръгна с победата. Кирил Десподов разнасяше наляво-надясно и паркираше по задник играчи за 6-7 милиона от тима на домакините, а накрая вкара и гол от фал. Камара все пак изравни две минути преди края. На реванша в Разград в 31-ата минута Ян М’Вила даде аванс на гърците. Веднага след почивката градусът се покачи с автогол на Рубен Семедо и така резултатът стана 1:1. В 57-ата минута Лудогорец обърна резултата, като неудържим пробив на Десподов бе спрян в наказателното поле, а Пиерос Сотириу отбеляза безапелационно дузпата. Десет минути след това Ел Араби отново възстанови равенството с гол от спорен 11-метров удар. В 86-ата минута гръцкият тим остана с човек по-малко, след като Ба бе изгонен за втори жълт картон. В продълженията Лудогорец заложи на балансирани атаки, за да не се оголи за бързите играчи на гостите, но все пак стигна до добри положения чрез Янков и Каули. Съдбата обаче бе решила да има дузпи, за да бъде пълна драмата. При тях Сотириу, Сантана, Вердон и Сисиньо бяха безгрешни, а Валбуена и Хасан сбъркаха за гостите, което донесе и най-великият успех в историята на „орлите“.

2 ЦСКА-София – Виктория Пилзен 3:0 сдед прод. Лига на конференциите, плейоф
Още един наелектризиращ мач на наш отбор в Европа, който е и най-силният за Стойчо Младенов с ЦСКА-София като треньор в турнирите. При това срещу съперник с огромен опит като Виктория в Европа през последните десетина години и далеч по-внушителен бюджет от този на „армейците“. ЦСКА-София не остави дъх и на опонента, и на феновете си, за които също може да се каже, че изиграха най-впечатляващия си мач. Голът с 10 души на Юрген Матай в последната минута на второто продължение бе в стил „Серхио Рамос“ и апотеоз на „червената“ мощ и всеотдайност. Рейтингът на мача се вдига неимоверно и заради обезкуражителната игра и резултат от първата среща – 0:2. Първото положение обаче бе за чехите, като още в 4-ата минута Томас Чори излезе сам срещу вратаря Густаво Бусато, който направи феноменално спасяване. Характерът на „армейците“ си каза думата и още в 6-ата минута Греъм Кери изведе домакините напред, след като бе изведен от Тибо Вион Вион и от малък ъгъл със страхотен шут откри. В 63-ата минута „армейците“ заличиха преднината на Виктория след впечатляващо изпълнение на Георги Йомов. Внукът на Барзов тръгна през центъра, преодоля няколко противникови защитници и стреля от границата на наказателното поле. Топката се отби от крака на Милан Хавел и влетя във вратата на Алеш Хрушка. В 112-ата минута Жорди Кайседо загуби нелепо топката в центъра на терена и извърши нарушение, заради което получи червен картон. „Армията“ изтръпна, но точно тогава „червените“ направиха чудото и Матай прониза Виктория след центриране на Йомов от корнер, като Жеферсон насочи с глава топката към задната греда за нидерландеца, който бе безмилостен.

3 Италия България 1:1, св. квалификация
Колкото и разочарования да изживяваме покрай националите, има мачове, които ни карат да се чувстваме горди с този отбор. Ясен Петров и момчетата му уцелиха точния тайминг и избухнаха не срещу кой да е, а срещу европейския шампион Италия и то на емблематичния за нас „Артемио Франки“. Със сигурност това е мачът с българска следа, за който най-много се говореше по цял свят през 2021 година. При това скуадрата ни се хвърли в целия си блясък, включващ Джанлуиджи Донарума, Леонардо Бонучи, Жоржиньо, Марко Верати, Чиро Имобиле и Лоренцо Инсиние. Каратите на тази точка скочиха до небесата и заради факта, че бе първата ни в историята на Апенините. Нашите загатнаха, че не излизат като обречени още в 14-ата минута, когато страхотен пробив на Десподов завърши с удар, преминал на сантиметри от гредата. Все пак най-силният нападател на Италия Федерико Киеза даде аванс на „скуадра адзура“ още в 16-ата минута. В 39-ата минута Десподов, който бе най-впечатляващият ни играч в този мач, навлезе в наказателното поле и подаде към Атанас Илиев, а доскорошният нападател на Ботев Пд отблизо прати топката във вратата на Донарума. Много силен мач направи и вратарят Георги Георгиев, който след почивката спаси 3-4 чисти положения на домакините. В крайна сметка се оказа, че именно този хикс попречи на еврошампиона да се класира първи.

4 ЦСКА-София – Осиек 4:2, Лига на конференциите, трети кръг
ЦСКА-Софив изигра едно от най-шеметните си първи полувремена в Европа този век срещу хита в първенството на Хърватия – Осиек. След мъчителното отстраняване на Лиепая и противоречивите мачове в първенството, „червените“ изляха кубици агресивен, комбинативен и унищожителен футбол над съперника си. Дори Турицов приличаше по десния фланг на бразилския магьосник от Рома Кафу, а Йомов изглеждаше като Азар от най-силните му дни. Въпреки изключителния футбол, който „армейците“ показваха, първото попадение падна едва в 30-ата минута, когато Мазику пое страхотно топката след двойно подаване и с елегантен шут в далечния ъгъл откри. Вихрушката пред вратата на хърватите продължи и в 39-ата минута Турицов центрира след страхотен пробив и Кери с глава направи 2:0. Малко по-късно Миле Шкорич намали с глава, но в 42-ата минута Кайседо върна аванса от два гола. Четвърт час преди края ЦСКА-София увенча изключителния си футбол с попадение на Георги Йомов, дошло след пробив отляво на Кайседо. В края „армейците“ обаче допуснаха наивно Топчагич да намали на 4:2.

5 Арда – ЦСКА-София 0:1, финал Купа на България
Така се стекоха обстоятелствата в последните години, че трофеите за ЦСКА-София и Левски се превърнаха в изключително събитие. На едно такова станахме свидетели през изминалата година, след като ЦСКА-София успя да вдигне Купата на България. Финалът с Арда бе изключително драматичен, като кърджалийци надминаха себе си, но в крайна сметка ЦСКА-София спечели Купата на България. „Червените“ сториха това, след като победиха Арда във финала на турнира с минималното 1:0. Единственото попадение в срещата падна в 85-ата минута и бе дело на влезлия като резерва Бисмарк Чарлс. За тима на Арда това бе първи финал в турнира. Това бе и първа Купа на България за треньора на ЦСКА-София Любослав Пенев в кариерата му. По-миналата година „червените“ стигнаха до финала, но загубиха от Локомотив Пловдив след изпълнение на дузпи. Благодарение на победата ЦСКА-София си гарантира участие в Лигата на конференциите през следващия сезон.

6 Локо Пд – Левски 2:2, Първа лига, 2021/22
Има една основна причина този мач да влезе в класацията. И тук става дума за дългоочакваното завръщане на Станимир Стоилов на „Герена“. Иначе и срещата на „Лаута“ си беше голямо шоу. Първото полувреме бе белязано от две спорни положения. Домакините имаха претенции към Никола Попов, който в 11-ата минута не отсъди дузпа за техния тим, а в 37-ата зачете попадение на Борислав Цонев, което според тях бе дошло след нарушение на №10. След почивката минутите между 70-а и 80-а бяха повече от интересни. Тогава паднаха и останалите три попадения. В 73-ата Георги Минчев изравни, а 180-секунди след това Георги Миланов пак даде преднина за гостите с гол-красавец. 10 минути преди края Митко Илиев оформи крайното 2:2. Така Мъри започна новата си ера в Левски с равенство, но и с оптимизъм.

7 ЦСКА-София – Локо Пд 1:3, Първа лига – 2021/22
Мач, за който ще се говори дълги години. Локомотив Пд нанесе звучен шамар на ЦСКА-София, побеждавайки „червените“ с 3:1 при визитата си на „Българска армия“. Големият герой за „черно-белите“ се казваше Георги Минчев, който в началото на второто полувреме реализира хеттрик във вратата на бившия си клуб. За футболистите на Стойчо Младенов това бе първа домакинска загуба за първенството от повече от две години насам. Двубоят започна с известно закъснение заради сбиване на трибуните между феновете на двата отбора. Локомотив Пд откри резултата в 48-та минута, когато Йосип Томашевич опита изстрел, превърнал се в идеално центриране за Георги Минчев, който с глава не остави шансове на Бусато за 1:0. Отново бившият футболист на „червените“ беше точен за 2:0 в 55-ата минута, когато се оказа най-съобразителен при едно разбъркване в наказателното на ЦСКА-София и с мощен удар отблизо удвои аванса на пловдивчани. В 65-ата минута капитанът на гостите Димитър Илиев проби отдясно, след което качи топката на главата на Минчев, за когото не остана друго освен да оформи своя хеттрик. ЦСКА-София все пак върна едно попадение в 84-ата минута чрез Йоан Бай, който се възползва от чудесно подаване по земя на Георги Йомов, но за повече „армейците“ нямаха сили.

8 Локо Пд – Лудогорец 3:2, Първа лига – 2020/21
През февруари Лудогорец изглеждаше доста силен с новия си треньор Валдас Дамбраускас. Но на „Лаута“ имаха друго мнение. И ги победиха с 3:2. Разградчани поведоха чрез Абел Анисе в 17-та минута след отличен пробив и асистенция на Кирил Десподов, но в края на първото полувреме, само в рамките на две минути, „смърфовете“ обърнаха изцяло развоя на събитията след попаденията на Момчил Цветанов и Димитър Илиев, като това на „Футболист на годината“ за 2020 г. бе изключително красиво. Капитанът на носителите на Купата на България прехвърли с ювелирен удар извън границата на наказателното поле стража на „орлите“ Ренан. Малко след началото на втората част Клаудиу Кешерю реализира своя гол номер 108 в българския елит от дузпа и възстанови паритета. Последваха силни минути за гостите, но Диниш Алмейда на два пъти имаше възможност да върне аванса на домакините, като първо уцели греда, а след това от непосредствена близост не успя да засече пас в наказателното поле. Все пак възпитаниците на Александър Тунчев стигнаха до трите точки след грешка на бразилския вратар на Лудогорец, който не успя да улови удар от пряк свободен удар на Давид Малембана, топката тупна пред него и бе засечена от съобразителния Лукас Салинас за 3:2.

9 ЦСКА-София – Лудогорец 4:1, Първа лига – 2020/21
ЦСКА-София разгроми с 4:1 шампиона Лудогорец в мач от 29-ия кръг на Първа лига (сезон 2020/21). „Червените“ надиграха тотално своя опонент и четирите попадения на Юрген Матай (4), Бисмарк Чарлс (54), Мено Кох (61) и Жорди Кайседо от дузпа в 97-ата минута бяха най-малкото, с което се отърваха разградчани, които вкараха чрез Сисиньо в 60-ата минута. Така домакините постигнаха първи успех в първенството срещу този опонент на стадион „Българска армия“ и нанесоха най-тежката загуба на Лудогорец в елита. Мавис Чибота от състава на „орлите“ получи два бързи картона заради невъздържаните си прояви и получи червен картон.

10 Лудогорец – Пирин Бл 3:5. Първа лига – 2021/22
Пирин Благоевград хвърли бомбата в първенството като нанесе най-голямата домакинска загуба на Лудогорец в последните 11 години. Благоевградчани удариха десеткратните шампиони с 5:3 в Разград. Христофор Хубчев даде аванс на гостите от Благоевград в 15-ата минута, засичайки с глава центриране от ъглов удар на Антон Карачанаков. В 38-ата минута се стигна до нов гол за Пирин, след като в опита си да изчисти топката, Оливие Вердон си вкара автогол. Само минута след началото на второто полувреме Мохамед Брахими вкара трети гол след светкавична контраатака на Пирин. Отново Брахими се разписа в 70-ата минута, след като в наказателното поле от Преслав Йорданов. В 77-ата минута Вердон върна един гол за Лудогорец след удар от далеч. В 88-ата минута Кирил Десподов вкара втори гол за домакините от дузпа. Само три минути по-късно Каули вкара трети гол за Лудогорец, но при ответната атака Венцислав Бенгюзов върна аванса от два гола на „орлетата“ и така оформи крайния резултат в головия трилър в Разград. За пръв път български отбор, в лицето на Пирин Бл, успя да вкара 5 гола на Лудогорец.