Тенденциозно или не: Левски е абонат за първи картон в мачовете!

0
karlos ohene

Левски се издъни за втори път от началото на сезона като домакин. „Сините“ не успяха да победят Крумовград – 0:0. И така сами се спънаха в преследването на първите 3 места в класирането. Разбира се, първото от тях изглежда повече от илюзорно, но с останалите две е свързана надеждата за директна промоция в Европа. В случай, че се получи изненада в турнира за Купата на България и някой от аутсайдерите ликува с нея. Освен това „сините“ позволиха за втори път в историята си новак да се хвали, че е тръгнал в елита без да преклони глава пред тях.

Дали наистина обаче тимът от „Герена“ е такъв гранд, какъвто е в очите на своите фенове, специалистите и съперниците си? Ако погледнем един много важен показател, какъвто са картоните, то там се забелязва интересна тенденция. Левски може да играе атрактивен футбол, да се опитва да владее топката и да притиска съперниците си, но е абонат за първи жълт картон в двубоите си. Статистиката показва, че в изиграните досега мачове това се е случило в 14 от случаите! А в 8 от тях „сините“ са били санкционирани още до 30-ата минута. Редовната жертва на „стриктността“ на съдиите е Асен Митков. Четири пъти един от основните халфове на Левски е бил принуждаван да бъде по-внимателен рано-рано. Така се случи и в неделя, когато бе санкциониран още в 18-ата минута. Не казваме, че това не е било заслужено, но в същото време гостите от Крумовград натрупаха по няколко нарушения преди да им бъде показано да бъдат по-внимателни. Но „сините“ бързо взеха преднина с картоните на Галчев и Охене, преди гостите да наваксат през втората част. А първата завърши при 6 нарушения за столичани срещу 9 на съперниците им. Трябва да отбележим също, че 5 от 14-те случая с първи картон за Левски в даден мач са на „Герена“, а не при гостуване. Ясно е също, че съдиите далеч по-лесно могат да покажат жълт картон на Митков, който е на 19 години. А от друга страна са по-търпеливи към опитните играчи. За да не каже някой, че много защитаваме Левски, то ще дадем пример оттам – Андриан Краев. Реферите бяха много по-толерантни към него, докато не бе изпаднал в немилост.

Но освен Митков, прави впечатление, че още трима играчи на „сините“ трябва да внимават при първите си единоборства в двубоите. Това са Цунами (2 жълти), Хосе Кордоба (1 червен и 1 жълт), както и Келиан ван дер Каап (2 жълти). Или казано по-ясно – най-важните фигури от защитата. И е явно, че на „Герена“ сами трябва да се застраховат срещу издънки. В противен случай ще им става все по-трудно./ „Мач Телеграф“