balgariq kipar
Снимка: lap.bg
-
-

България победи Кипър с 2:1 в срещата от 3-ия кръг на груповата фаза на новия турнир на УЕФА – Лига на нациите. Така „лъвовете“ вече имат 3 победи от 3 мача и са еднолично на първото място в групата си. Около 10 000 родни фенове подкрепиха „трикольорите“ Националния стадион „Васил Левски“.

България започна силно и можеше да поведе още в 4-ата минута. Опасен удар на Краев обаче бе избит от защитник. Пламен Илиев пък трябваше да се намесва след изстрел от фаул на Кастанос.

След половин час игра, след центриране от корнер, Меркис беше на сантиметри от вкарването на автогол, но прати топката в нов ъглов. Веднага след това Попов засече центриране на Занев, но вратарят Панай улови.

В 41-ата минута Кипър поведе. Авраам центрира отляво, а Кастанос засече неспасяемо в мрежата на Пламен Илиев за 0:1.

На почивката БФС награди девет от 11-те живи сребърни медалисти от Олимпиадата в Мексико през 1968 година. На терена излязоха Стоян Йорданов, Атанас Геров – Кукумявката, Кирил Ивков, Ивайло Георгиев, Евгени Янчовски, Петър Жеков – Вълшебния стрелец, Георги Василев – Гочо, Георги Цветков – Цупето и Иван Зафиров – Копата. Церемонията пропуснаха легендата на ЦСКА Аспарух Никодимов и бившият централен нападател Михаил Гьонин, които бяха възпрепятствани.

След почивката „лъвовете“ излязоха преобразени и натиснаха своя съперник. Кипър обаче можеше да удвои аванса си. Сотириу излезе сам срещу Пламен Илиев и стреля мощно, но високо над вратата. Гол на Ивелин Попов пък беше отменен поради засада.

В 58-ата минута България изравни. Страхил Попов центрира от въздуха към Десподов, който с глава засече за 1:1, реализирайки първото си попадение с националната фланелка.

Мощният натиск на родните национали даде резултат в 68-ата минута. Страхил Попов центрира перфектно към Тодор Неделев, който със страховит удар от въздуха направи пълен обрат за България – 2:1. За лидерът на Ботев (Пд) също е дебютно попадение за националния тим.