Спас взе КЛЮЧа от „Армията“

0
ludogorets spas delev olivie verdon
Снимка: ludogorets.com

Спас Делев е призван да оставя името си в историята на българския футбол. Той изгря именно на „Българска армия“ през март 2009 г., когато с екипа на Пирин вкара хубав гол за 1:1 срещу ЦСКА, воден тогава от Димитър Пенев. Четвъртфиналът бе спечелен от „орлетата“ след дузпи, а след мача великият и неповторим Димитър Пенев бе уволнен и заменен от своя племенник Любо Пенев. Този гол на Спас Делев му отвори вратите към големия футбол и само след няколко месеца той вече бе част от ЦСКА.

Спас вкара при единствената и до днешна дата победа на български отбор в Русия, бележейки с екипа на ЦСКА срещу Динамо Москва през 2009 г. Роденият през 1989 г. бързак донесе и последната ни победа над Нидерландия през 2017 г., когато буквално разпиля струващия милиони евро Матайс де Лихт. И сега, през 2023 г., на 10 декември, той вкара последния гол в историята на „Българска армия“. Разбирайте – стадионът в този му вид.

Роденият в село Ключ Спас взе КЛЮЧа за „Армията“, защото той завинаги ще остане в историята. И по ирония на съдбата е бивш играч на ЦСКА. Не само, че е бивш. Той беше фен на „червените“ и каза култовата реплика: „Искам едно бунгало на Панчарево и 1000 лева заплата“. Това се случва по време на преговорите с тогавашния шеф на „армейците“ Димитър Борисов. Пернишкият бизнесмен се впечатлява толкова много, че дори му дава 5 пъти отгоре…

Спас Делев има 2 престоя на „Армията“ – от 2009 до 2012 г. и през 2013 г. Преди да отиде в Арда, той беше спряган за ЦСКА-София. Трансфер не се случи. След силните изяви в Кърджали, отново се говореше, че Делев може да се върне в Борисовата градина. Не се случи – той отиде в Лудогорец. Може и да не е твърд титуляр, но играе във всеки мач и вкара някои много важни голове, като този в неделя вечер безспорно е номер 1.

Няма как да не кажем и няколко думи за промяната на Лудогорец след завръщането на Георги Дерменджиев. Бавно, спокойно и методично 68-годишният специалист модифицира своя тим и от онзи емоционално изстискан тим, създаде отбор, който победи Фенербахче и Спартак Търнава и сега ще играят финал срещу Нордселанд в четвъртък. В първенството разликата с ЦСКА-София бе скъсена и дори Лудогорец ще зимува пред големия си съперник. Разбира се, Лудогорец продължава и за Купата на България, където с лекота бе елиминиран Локо Пд.

Тоест, ако „орлите“ победят Нордселанд, което гарантира участие в Европа и напролет, Дерменджиев ще преизпълни своята мисия. Защото, когато той се върна, продължаване в Европа изглеждаше мисия невъзможна.

Лудогорец не игра блестящо на „Армията“. Но спечели. Голът, дело на Спас Делев, беше майсторски изработен. От диагоналния пас на Георги Терзиев към Сон. След това бързото разиграване между испанеца и Рик, включването на Якуб Пьотровски в атаката и ювелирния пас на поляка към Рик, който намери Спас Делев. В типичния си стил бързакът от Ключ просто прати топката в мрежата, записвайки името си в историята.