Спартак (Вн) има да си връща на Черно море

0
Снимка: facebook.com/ПФК-Спартак-Варна-Фен-страница

Варненското дерби се завръща! В събота, 22 октомври, от 15:15 часа Спартак посреща Черно море на „Коритото“. Феновете в морската столица със затаен дъх чакат сблъсъка. Защото последният бе на… 23 май 2009 година. От тогава, докато Радослав Гидженов надуе свирката, ще са изминали точно 4901 дни.

В момента Спартак се намира на последно място в класирането, а градският съперник затваря Топ 6. Соколите са с едва 5 точки от 14 мача, докато моряците имат на сметката си 24 от 13 срещи. Пред домакините няма друга алтернатива освен победа. Не я ли постигнат, то ще си останат и „главен заподозрян“ за изпадане…

Всъщност точно такъв е Спартак и преди последното шампионатно дерби от сезон 2008/09. И тогава след много битка и нерви те се оказват губещи. Противниците се сблъскват в 28-ия кръг. Положението е напечено, защото соколите влизат в него с актив от 24 пункта, с колкото е и друг борещ се за оцеляване – Ботев Пд. С една по-малко пък е Вихрен Сандански. На вече споменатия 23 май 2009-а Спартак отново е домакин. Но е принуден до дъно да изпие горчивата чаша. След нулево първо полувреме развръзката идва след антракта. В 64-ата минута Георги Какалов, който прави име у нас с екипа на Ботев Пд, прави услуга на бившия си тим – с негов гол Черно море ликува в битката за Варна и той и съотборниците му закотвят съперника под чертата.

След сблъсъка Спартак остава с 24 точки, а пловдивчани и Вихрен прибавят по три пункта. На 31 май в 29-ия кръг Спартак стига само до 2:2 при гостуването на Локомотив София и е принуден да помаха за сбогом на елита и да поеме към ниските ешелони, засилен там от градския съперник. В крайна сметка изплува Ботев, а изпадат Вихрен, Спартак и Беласица. А Черно море… ликува с бронзовите медали.

Страстите в събота се очаква да бъдат разгорещени. А една от причините ще е именно предишното дерби, за което нито един фен на соколите не иска да се сеща./ „Тема спорт“