Славия с три пъти повече вносни голове от Ботев (Пд)

0
Снимка: Ботев (Пд)
-
-

Любопитни факти от домакинските мачове на Славия срещу Ботев Пловдив за първенство, представени от „Тема спорт“:

Равносметката от последните 10 срещи в столицата е: 5 победи за белите, 2 равенства и 3 успеха за канарчетата.

През първите полувремена са отбелязани 82 гола, а през вторите са реализирани 122.

Най-много голове за Славия в София са отбелязали: 7 – Д. Ташков-Мирко, 6 – Андр. Желязков, 5 – Ал. Василев-Чоко, Б. Григоров и Ч. Цветков.

За канарчетата най-резултатни са били: 7 гола – Ив. Сотиров, 4 – Г. Попов-Тумби.

Най-често получените резултати са: 2:1-8 пъти (5 за столичани и 3 за пловдивчани), 3:1 – 7 пъти (4 за белите и 3 за канарчетата), 1:0-7 пъти (7 за Славия), 2:0 – 7 пъти (4 за Славия и 3 за Ботев), 0:0 – 6 пъти.

Най-резултатният двубой е победата на Славия с 6:3 на 17 март 1984 година.

В полза на Славия са отсъдени 12 дузпи, от които са реализирани 10, а две са пропуснати от М. Горанов и Ив. Илиев. За Ботев са отсъдени 6 дузпи, като са вкарани 5 и една е пропусната от Ат. Пашев.

12 чужденци са вкарали за Славия: Л. Воркапич, Вел. Иванович, Б. Джукич, С. Симонович, Сл. Георгиевски, Д. Ортега, Бето, Дубала, Ант. Ливраменто, К. Фонсека, Ж. Манзоро и С. Сердеров. Четирима чужденци са се разписали за Ботев – В. Виейра, Аб. Анисе, Ом. Косоко и Ф. Виана. Това прави три пъти повече вносни голове за белите.

Исаков от Славия отбелязва гол № 1000 в историята на А група в 21-ата минута на 20 август 1952 година при победата на Славия с 4:1 над пловдивчани.

В 16-и кръг двата съперника са играли само веднъж в столицата на 1 март 2013 година, когато белите бият с 1:0. През ноември Славия и Ботев са играли 7 пъти, като белите имат 4 победи, гостите една и 2 двубоя са завършили наравно.