Славия с най-големи топки, Ботев (Пд) с най-меки! Абсурдно или не, Левски…

0
levski slaviq

Славия е отборът, който е успял да спечели най-много точки с обрат през първата част от шампионата. „Белите“ са заработили цели 11 точки от губеща позиция, които са изкарани от три победи и две равенства. Интересно е, че „белите“ в цели 11 от 18-те си мача през есента са се озовавали в губеща позиция. Повече от тях в подобна ситуация са изпадали само Спартак Вн – 15 пъти, Хебър – 13 и Берое – 12. Първият случай на пълен обрат при „белите“ е от 22 август, когато Ботев Враца поведе с гол на Меси, но после столичани обърнаха с попадения на Нгуена и Тасев. Само кръг по-късно играчите на Заги отново демонстрираха характер и след като Кацаров направи 1:0 за Локо София преди почивката, славистите обърнаха с две попадения на Крис Добрев. Третата победа със сигурност е с най-висока стойност за „белите“ фенове, след като бе постигната в последния двубой с Левски. Тогава „сините“ откриха с гол на Ивелин Попов, впоследствие Попето изпусна дузпа, а Виячки и Дост донесоха обрата в последните 12 минути. Двете равенства пък бяха срещу ЦСКА 1948 и Спартак Варна, като в първия случай Виячки направи 1:1, а във втория Нгуена донесе 2:2. Тази тенденция напълно опровергава тезата, че Славия играе дефанзивен футбол, след като успява срещу отбор, който е повел в резултата, да осъществи натиск и да обърне нещата в своя полза. Играчи като Галин Иванов, Тони Тасев и преди Ради Кирилов могат по страхотен начин да разкъсат сгъстената отбрана, а Виячки е много силен при центрирания и статични положения. Далечните удари на Нгуена също са сериозен коз при дефанзивна игра на съперника.

Пълна противоположност на „белите“ е Ботев Пловдив. „Канарчетата“ цели 11 пъти изостават в резултата и не са спечели нито една точка. Не е случайно, че и при сблъсъка между двата отбора преди няколко дни за Кулата на България именно Славия успя да обърне пловдивчани, които поведоха в резултата, а впоследствие „канарчетата“ не показаха умения да се върнат в мача от изоставаш позиция. Тази липса на точки за Ботев може да се обясни единствено с характера на играчите, защото иначе тимът разполага със страхотни футболисти като Па Конате, Бароан, Елвис Ману и Току.

Лудогорец е на второ място по спечелени точки от губеща позиция, като тимът е заработил общо седем. Разградчани бяха назад в резултата в четири от срещите си, но в крайна сметка финишираха с две победи, едно равенство и само едно поражение.

Абсурдно или не, но Левски е един от трите отбора, които не са успели да се доберат и до точка, когато са били изоставащи. В четири от мачовете „сините“ имаха възможност да го направят, но не успяха нито веднъж. Ботев Враца е третият тим, който не е стигнал до точка в подобен момент. Иначе „сините“, наред с Лудогорец и ЦСКА-София, са трите отбора, които най-рядко са били в ролята на догонващи – 4 пъти./ „Мач Телеграф“