„Сините“ за 16-и път бити с поне 4 гола разлика

0
ludogorets levski 5 1
Снимка: ludogorets.com

Левски загуби унизително с 1:5 гостуването си на Лудогорец. Разградчани размазаха сините през второто полувреме, вкарвайки 4 гола, и гостите си тръгнаха от „Хювефарма Арена“ с поражение, което остава в историята като едно от най-изразителните. Пасивът от четири или повече попадения не се случва за първи път на столичани, а преди крушението срещу орлите още 15 пъти Левски е трябвало да преглъща горчилката от подобни загуби – с поне 4 гола разлика.

Първият е от годините на Втората световна война, когато през 1940-а сините губят тежко у дома от Локомотив София с 0:4 в турнира за Купата.

На 23 септември 1953 година същото се случва за първи път в първенството, при това в мача, който после ще се превърне във вечно дерби на българския футбол. Кирил Ракаров, Иван Колев, Михаил Янков, Димитър Илиев (автогол) и Крум Янев са точни за 5:0 за ЦСКА, като четири от головете идват след почивката. Точно както се случи в сряда вечер в Разград. Двубоят е паметен с попадението на Ракаров, което пада след далечен удар. То ражда в родния футболен фолклор лафа „да вкараш от халите като Ракаров“. Четири години по-късно ЦСКА отново печели звучно, този път с 4:0, като главните герои отново са Крум Янев, Кирил Ракаров, Иван Колев, а един гол добавя Стефан Божков от дузпа. През 1962-ра сините записват срамно поражение от Спартак Пловдив с 0:5 за Купата на България.

През същата година на 8 юли Левски губи с 1:6 от Ботев Пловдив на Националния стадион „Васил Левски“. Пълен шок за сините, въпреки че съперникът е много силен отбор по онова време. Това е последен кръг в първенството, а столичани и преди него отдавна са загубили шансове за титлата. Те са трети, на 11 точки от шампиона ЦСКА. Ботев пък е четвърти, но бие в столицата с голове на Динко Дерменджиев-Чико (2), Георги Попов-Тумби (2), Георги Харалампиев и Иван Занев. И отново – четири гола на гостите падат след паузата между полувремената.

Още 27 години минават преди пак да видим поне четири или повече голове във Вратата на Левски в българския шампионат. Мач, който също попада във фолклора. Христо Стоичков вкарва четири във вратата на сините, а Трифон Иванов е открил – 5:0 в дербито. И пак – 4-те попадения на Камата идват след паузата, през второто полувреме. В добавка той прави унижението по-голямо, като облича екипа с номер 4, а не с традиционната осмица, на следващото дерби през пролетта на 1990-а (2:2).

Такъв разгром по достойнството на сините се случи през 1996 година, когато на 24 февруари Нефтохимик с треньор Димитър Димитров разби с 5:1 столичани в Бургас. Тогава Иван Тенев откри, а Красимир Димитров удвои в 44-ата минута от дузпа. Останалите три попадения паднаха след почивката, дело на Станимир Димитров, пак Красимир Димитров и Веско Петков.

За последно през 2001 година сините падат тежко у нас – поражение с 0:4 в Ловеч от Литекс за Купата на България. Един от головете е на настоящия член на УС на столичани – Христо Йовов.

Наред с изразителните поражения в родната действителност, Левски инкасира и 6 тежки крушения в европейските клубни турнири. Първото идва през 1967 година срещу Милан за КНК – 1:5. Всички голове падат след почивката. Росонерите повеждат с 2:0 чрез Сормани и Хамрин, а Аспарухов връща едно попадение, но след това с два гола на Анкуилети и нов на шведа италианският гранд печели отлична преднина преди реванша в София, завършил 1:1, в който отново Гунди е точен.

През 1980 година сините отново трябва да преглътнат горчивия хап в Европа. В турнира за Купата на УЕФА нидерландският A3 Алкмаар мачка Левски с 5:0 в ниската земя, след като първият мач в София е завършил 1:1. През настоящия век столичани инкасират 4 тежки поражения на Стария континент. През 2006-а в груповата фаза на Шампионската лига воденият от Станимир Стоилов тим е разбит от пълната със звезди Барселона с 5:0 на „Камп Hoy“. Три години по-късно в Лига Европа Лацио си тръгна с успех с 4:0 от „Герена“, а на следващата Спортинг Лисабон вкара пет във вратата на Георги Петков в Португалия, което се случи отново в Разград след 14 години. Преди около 5 Левски стана за резил срещу кипърци. АЕК Ларнака отнесе сините на „Герена“ с 4:0.

Тези 4 мача бяха последните, преди да се стигне до фиаското в Разград. Феновете на сините искат да го забравят бързо и да получат реванш от отбора срещу ЦСКА-София./ „Тема спорт“