Швеция пречупи трудно коравите швейцарци

0
GettyImages 990743472 master

Швеция победи трудно Швейцария с 1 на 0, но в крайна сметка се класира за четвъртфиналите на Световното първенство.

Двубоят започна с контрол на топката от страна на Швейцария, но по-опасните атаки организираше „тре кронур“. В деветата минута Тойвонен изведе добре Берг зад отбраната, но ударът на нападателя бе комично неточен. Последва нова добра възможност за шведите. Първо нов изстрел на Берг бе блокиран, а след това Екдал шутира от границата на наказателното поле, но над вратата.
В 14-ата минута Шакири центрира остро от дясно, но малко не достигна на Дръмич да засече с глава.
Десетина минути след това Цубер успя да засече подобно центриране на звездата на Стоук Сити, но ударът му мина високо над вратата.
В 28-ата минута шведите създадоха най-чистата възможност до момента. Аугустинсон центрира отляво, Родригес първоначално изчисти, но топката стигна до Клаесон, който продължи към Берг. Нападателят стреля с левия крак, но Зомер се хвърли и изби.

Десетина минути след това и „кръстоносците“ стигнаха до най-чистата си възможност преди почивката. Цубер и Джемайли комбинираха добре помежду си, след което последният стреля силно от 12-13 метра, но ударът му премина над напречната греда.
В 41-вата минута отново Швеция пропусна чудесен шанс. Лустиг центрира добре в наказателното поле, а Екдал бе оставен непокрит на далечната греда и засече от въздуха, но заложи на силата и отново прати топката високо над вратата.
В 49-ата минута Форшбери задържа добре, след което намери Аугустинсон по левия фланг. Клаесон опита да засече с глава центрирането му, но без особен успех, след което нахлулият Тойвонен стреля над вратата.
В 66-ата минута Швеция най-сетне успя да материализира по-добрата си игра. Тойвонен намери Форшбери на границата на наказателното поле. Крилото на РБ (Лайпциг) стреля, като ударът му отиваше право в ръцете на Зомер. Аканджи обаче подложи крак и се получи рикошет, който не остави шансове на вратаря на Швейцария.
Десет минути преди края на редовното време Емболо засече с глава центриране на Шакири от корнер, но Форшбери блокира, след което Гранквист изчисти.
В добавеното време Сеферович засече с глава центриране отляво, но Олсен спаси.

Швеция (4-4-2): Олсен, Лустиг (82′-Крафт), Линдельоф, Гранквист, Аугустинсон, Клаесон, Свенсон, Екдал, Форшбери (82′-Олсон), Берг (90′-Телин), Тойвонен

Швейцария (4-2-3-1): Зомер; Родригес, Аканджи, Джуру, Ланг; Джака, Бехрами; Цубер (73′-Емболо), Джемайли (73′-Сеферович), Шакири; Дръмич