ШОК! Бразилия е в траур! Хърватия е на 1/2-финал след драма с дузпи (ВИДЕО)

0
FjjGXagUYAYii4b
Снимка: twitter.com/FIFAWorldCup

Хърватия е първият полуфиналист на Световното първенство в Катар. В 1/4-финален сблъсък „шахматистите“ се наложиха над Бразилия след драма с изпълнение на дузпи. Редовното време завърши 0:0, а продълженията – 1:1. При изпълненията от бялата точка хърватите бяха по-точни и спечелиха с 4:2.

Хърватия ще се изправи в полуфиналите срещу победителя от Нидерландия – Аржентина. Двубоят е тази вечер от 21:00 ч.

Двубоят на стадион „Едюкейшън сити“ започна с леко надмощие на Бразилия, като удар на Винисиус в 5-ата минута бе спасен безпроблемно от Доминик Ливакович.

В 13-ата минута хърватите направиха добра атака, като Йосип Юранович центрира ниско отдясно. В наказателното поле Иван Перишич не успя да стигне до топката, въпреки че се бе измъкнал от защитата на „златистите“.

В следващите минути Хърватия бе по-активен и защитниците на Бразилия трябваше да действат концентрирано.

В 20-ата минута бразилците имаха страхотен шанс да поведат. Винисиус нахлу отляво към наказателното поле, последва двойно подаване с Неймар и играчът на Реал Мадрид стреля, но защитник на „ватрените“ блокира шута.

Пет минути след това центриране на Лука Модрич от пряк свободен удар стигна до главата на футболист на „Селесао“, който изчисти топката.

Минутите продължаваха да текат, като нито един от двата отбора не успяваше да създаде чисто голово положение пред противниковата врата.

Три минути преди края на редовното време на първата част Неймар стреля от пряк свободен удар. При удара му имаше рикошет в хърватската стена, но това не притесни Ливакович, който спаси спокойно. До края на първото полувреме така и не се стигна до повече опасни ситуации пред някоя от двете врати и така Хърватия и Бразилия се прибраха на почивка при нулево равенство.

Бразилия започна вихрено второто полувреме, като в 47-ата минута удар на Неймар бе блокиран от Йошко Гвардиол. Минута по-късно топката стигна до Винисиус, който бе на границата на вратарското поле и стреля, но стражът на хърватите спаси перфектно.

В ситуацията имаше съмнения за дузпа заради игра с ръка на Юранович, но след преразглеждане с ВАР съдията Майкъл Оливър показа, че играта трябва да продължи.

Малко по-късно Неймар бе на косъм от гол, но в последния момент явно не показа достатъчно концентрация.

В 66-ата минута Бразилия пропусна нов страхотен шанс. Пакета бе изведен сам срещу вратаря. Ударът му от границата на вратарското поле обаче някак бе отразен от Ливакович.

10 минути по-късно Неймар бе изведен сам срещу Ливакович, на ъгъла на вратарското поле. Стражът на Хърватия обаче успя много бързо да скъси дистанцията до съперника и да избие в корнер.

В 80-ата минута Пакета нанесе удар от 13-14 метра. Ливакович обаче бе на мястото си и улови сигурно.

До края на втората част не се случи нищо друго интересно и мачът влезе в две продължения по 15 минути.

В 103-ата минута Хърватия можеше да шокира своя противник. Петкович проби отляво, преодоля няколко футболисти на Бразилия и пусна за Брозович, който от 14-15 метра шутира от движение, но над вратата.

Бразилия поведе в 1-ата минута добавено време на първото продължение. Неймар направи две двойни подавания с Родриго и Пакета, излезе сам срещу вратаря, преодоля го и на празна врата не сгреши за 0:1. С попадението си пък Неймар изравни Краля на футбола Пеле по голове за Бразилия – вече и двамата имат по 77.

Хърватия изравни в 116-ата минута. Оршич проби мощно отляво и пусна на границата на наказателното поле. Там Бруно Петкович стреля от движение, топката рикошира в Маркиньос, заблуди Алисон и влетя в мрежата му за 1:1.

В последната минута Каземиро шутира от наказателното поле, но Ливакович изби. Това бе последното действие в мача, а полуфиналистът трябваше да бъде определен след изпълнение на дузпи.