Шансовете на Левски са минимални! Единствено през този век: УЕФА нарежда преиграване на 18 секунди в Белфаст

0

На „Герена“ не трябва да са големи оптимисти около евентуалното преиграване на реванша с Хамрун. Това е така, защото от началото на века УЕФА не е наредила преиграване на нито един мач в турнирите или на национално ниво. Има само един случай на частично преиграване и той е уникален в историята.

Става дума за мач между Англия и Норвегия от европейската квалификация за девойки до 19 години. Той се играе в Белфаст, а УЕФА нарежда преиграване на последните 18 секунди на двубоя заради реферска грешка. Причина за това става формалното нарушение на правилника от главната съдийка Мария Куртес. В четвъртата минута на добавеното време на срещата тя отсъжда дузпа в полза на Англия, която Лиа Уилямсън реализира, но голът е отменен заради навлизане на английски футболисти в наказателното поле преди удара. Вместо наказателният удар да бъде пребит, както е по правилник, Куртес отсъжда непряк свободен удар за Норвегия, а малко по-късно дава последен съдийски сигнал и скандинавките бият с 2:1. УЕФА обаче признава гафа на реферката и за първи път в историята нарежда финалната фаза на мача да бъде преиграна. Така Уилямсън реализира отново дузпата за крайното 2:2, а УЕФА праща друг съдия на странното преиграване.

Интересно е, че подобен инцидент се е случвал и на мач между Бахрейн и Узбекистан през 2005 година, който е под егидата на азиатската футболна федерация. Тогава двубоят се преиграва напълно, а грешката на съдията е същата като тази в Белфаст./ „Мач Телеграф“