Робърта – първият чуждестранен нападател на Левски с повече от 10 гол, след Аниете

0
-
-

Срещу Берое (2:1) нападателят на Левски Найджъл Робърта за първи път реализира 2 гола в един шампионатен мач. Така той вече има 11 попадения на сметката си в елита (в 17 мача). Само веднъж, когато нидерландецът е реализирал, Левски губи мач – 1:2 от Славия.

Робърта е първият чуждестранен нападател на Левски след Антонио Аниете, който вкарва повече от 10 гола в шампионатен сезон. Испанецът го стори през 2014/15. Тогава той реализира 14 попадения в 28 двубоя и стана Голмайстор №1 на шампионата.

Повече голове в първенството от Робърта имат трима нападатели – Мартин Камбуров (Берое, 14), Димитър Илиев (Локо Пд, 12) и Клаудиу Кешеру (Лудогорец, 12). Нидерландецът обаче отстъпва по ефективност само на Кешеру. Румънецът бележи на всеки 97 минути на терена. На Роберта са му необходими малко повече от 121 минути за точен изстрел, на Камбуров – 123 минути, а на Димитър Илиев -191. От четиримата, само Робърта не е изпълнявал дузпи. Камбуров е реализирал 5, с толкова е и Илиев, а Кешеру е с 1 гол от бялата точка.

Скоро Найджъл Робърта ще стане най-резултатният нидерландец, носил синята фланелка. В момента това е крилото Жерсон Кабрал, който има 12 гола за Левски, вкарани в 55 мача във всички турнири. Робърта е вкарвал за сините само в елита.

Левски е в серия от 7 мача без загуба като гост в първенството – 5 равенства и 2 победи. За последно падна навън на 30 ноември 2019 горна – 0:1 от Ботев Пловдив.

Мачът в Стара Загора бе последен за Хали Тиам с фланелката на Левски. Сенегалският дефанзивен халф изигра общо 74 срещи за сините във всички турнири, в които вкара 5 гола.

Срещата с Берое бе последна и за черногорския вратар Милан Миятович. Той бе под рамката в общо 33 срещи, като в повече от половината не позволи топката да премине голлинията – 17 (13 от тях в Първа лига).

Левски допуска най-много попадения в заключителните 15 минути на двете полувремена – Камбуров отбеляза в 32-ата. Тогава сините са инкасирали по 5 попадения.