Петима „моряци“ се завръщат на „Герена“

0
cherno more botev vraca vasil panaiotov

Двубоят, който най-много приковава вниманието на феновете от 14-ия кръг на Първа лига, несъмнено е този между Левски и Черно море. Мачът на стадион „Георги Аспарухов“ е в неделя от 16:30 часа. Тази среща ще бъде по-специална и за петима моряци, които имат своята история на „Герена“. Това са Даниел Димов, Живко Атанасов, Васил Панайотов, Исмаил Иса, както и треньорът Илиан Илиев. Всеки един от тях е носил синия екип в етап от своята кариера, а 55-годишният специалист бе и начело на столичани. Петимата не успяха да спечелят трофей със столичани, а централният защитник Атанасов вдигна Купата на България с Черно море през 2015 година при успеха с 2:1 над Левски в Бургас.

В ролята си на треньор на Левски Илиан Илиев се изправи четири пъти срещу Черно море, записвайки две победи с по 4:0 в София, както и едно равенство и 1 поражение от моряците във Варна. През април 2013 година той си тръгна от „Герена“, а след това сините бяха на един мач от спечелване на титлата под ръководството на Николай Митов, но както добре знаем, Левски завърши при равенство 1:1 със Славия у дома и купата отново отиде в Лудогорец. В онзи отбор на сините бе настоящият капитан на варненци Даниел Димов. 34-годишният футболист отлично познава обстановката на „Герена“ и през сезон 2013/2014 година носи успеха на сините над Черно море. Това се случва в 31-вия кръг на шампионата, когато халфът е точен още в 17-ата минута, а преднината за столичани се запазва до самия край на мача. Димов все още не се е разписвал с екипа на варненци в столицата срещу Левски.

Друг играч от настоящия състав на Черно море, който може да се похвали с гол във вратата на моряците, е централният защитник Живко Атанасов. Бранителят носеше екипа на Левски, преди да се завърне край морето, и през 2021 година донесе успеха на столичани. В 29-ия кръг гостите бяха излезли напред в резултата в 41-вата минута с гол на Илиан Илиев-младши, но две минути по-късно Начо Монсалве изравни. В 78-ата минута Атанасов донесе победата за сините.

Халфът Васил Панайотов пък може да се похвали с гол и в двете врати в София. Първо през 2018 година той бе един от авторите на попадение за Левски при убедителната победа с 4:1 над Черно море в баража за Лига Европа. Полузащитникът се разписа в 73-тата минута, покачвайки преднината на сините на 3:1, а десет по-късно Иван Горанов оформи крайния резултат от дузпа. Две години по-късно Панайотов изкупи „вината“ си пред варненци, донасяйки победата на тима на „Герена“. В 10-ия кръг от сезон 2020/2021 Мартин Райнов даде аванс на столичани в 20-ата минута, но през втората част Черно море направи обрат. В 55-ата минута Матиас Курьор изравни, а в 69-ата Васил Панайотов бе точен и прати трите точки във Варна.

За момента без попадение в двете врати в София не може да се похвали единствено нападателят Исмаил Иса. Юношата на Левски започна пътя си на „Герена“, изигравайки 32 двубоя във всички турнири за сините, в които се разписа седем пъти, но нито веднъж във вратата на варненци. От 2019 година 34-годишният футболист е при моряците, като все още не е поразявал мрежата на Левски в столицата.

Голяма е вероятността трима от четиримата да бъдат сред избраниците на Илиан Илиев за стартовата единайсеторка за мача в неделя. Като титуляри се очаква да излязат Живко Атанасов, Даниел Димов и Васил Панайотов, докато Исмаил Иса ще остане на резервната скамейка, тъй като Атанас Илиев се намира в отлична форма, а също така и юношата на сините доскоро лекуваше травма./ „Тема спорт“