Пазарджик е част от „синята“ митология

0
hebar beroe (4)

Стадион „Георги Бенковски“ е част от любимата „синя“ петорка. Толкова са съоръженията извън София, на които Левски е ликувал с Купата на България. За пръв път това се случва в далечната 1984 година. Тогава БФФ решава, че този трофей ще се разиграва в Кърджали. Тимът от „Герена“ ликува с него след успех с 1:0 над Ботев Пд с гол от дузпа на Емил Спасов в 80-ата минута.

През 1991 година „канарчетата“ получават правото на реванш. И това става в старата столица – „Велико Търново“. „Жълто-черните“ доминират цял мач, но с голове на Георги Донков и Даниел Боримиров Левски взема комфортна преднина. Пловдивчани успяха само да намалят за крайното 2:1 за столичани.

Следващото лято „сините“ отново са на финал. Този път в Пазарджик срещу Пирин, който е помлян с категоричното 5:0.

След това Левски влезе в 21 век с две купи извън София. През 2000 година „сините“ излъгаха Нефтохимик с 2:0 в Пловдив, а седем години по-късно излъгаха Литекс с 1:0 с гол от дузпа в продължението, след като редовното време завърши 0:0. Този път финалът бе в Стара Загора.

За съжаление на феновете на тима с това секнаха успехите във финалите извън София. Следващите два се превърнаха в огромни драми. През 2013 година Левски стигна до 3:3 с Берое с човек по-малко, след като губеше с 1:3. При дузпите обаче ликуваха „зелените“ и Ловеч се огласи от песните на техните фенове.

Кошмар с продължения имаше и лятото на 2015 година. Тогава на „Лазур“ в Бургас“, Левски изпусна решен мач, след като позволи на Черно море да стигне до продължения, а там да вкара и победен гол – 1:2./ „Мач Телеграф“