Пътят на Ботев (Пд) до финала беше уникален и изпълнен само с победи

0
botev plovdiv cska ivelin popov
Снимка: facebook.com/botevplovdiv

Ботев Пд за 14-и път се класира за финал в турнирите за националната кула. Пътят до големия мач обаче беше уникален по рода си. Той беше изпълнен само с победи, въпреки че специално срещу в реванша срещу ЦСКА-София щеше да бъде достатъчно и равенство, за да могат „канарчетата“ да продължат напред.

Едно от невижданите неща в историята на клуба, които трябва да се отбележат е, че за първи път Ботев елиминира ЦСКА-София с две победи в турнира за Купата. А също за първи път не допусна и гол.

Но нека да се върнем отново към победите. От 13-те финала, до които клубът е достигал до момента, сегашният е едва третият, до който „канарчетата“ се класират само с победи. Така е било през 1956 година, когато отстъпват на финала с 2:5 на Левски, както и през 1981-а, когато печелят срещу Пирин с 1:0. И в двете споменати години обаче Ботев преодолява съперниците си във всички фази до финала все в по един мач. А сега на полуфиналите трябваше да се справя в два сблъсъка с ЦСКА-София и го направи блестящо. Преди да изхвърлят „червените“, „канарчетата“ се справиха със Спартак Вн с 2:1 у дома на четвъртфиналите, Етър с 4:2 на осминафиналите като гост и със Струмска слава с 3:0 в Радомир на 1/16-финалите.

През 1956-а пътят на тима до мача за трофея преминава през Берое с 2:1 след продължения, Спартак Пд с 1:0 след продължения, а на полуфинала е победен автентичният ЦСКА с 2:1. Както е видно, сегашното представяне е по-силно от тогавашното, тъй като през 1956-а за две от победите 90 минути не са били достатъчни и се е наложило да се играят 120.

До Купата през 1981-а пък се стига след победи над Доростол с 1:0, Академик Свищов с 2:0, Локомотив Бс с 2:0, Миньор Бухово с 4:1 и Беласица с 6:0. Сегашният път обаче бе по-труден, най-вече заради силния опонент на полуфиналите и смело можем да обявим представянето на тима до финала за номер 1 в клубната история./ „Мач Телеграф“