aek paok kiril despodov
Снимка: facebook.com/PAOKFOOTBALL
-
-

ПАОК и Кирил Десподов се класираха за четвъртфиналите на Лигата на конференциите. Грандът от Солун победи с 5:1 у дома на „Тумба“ Динамо Загреб и с общ резултат 5:3 продължава напред в турнира.

Българският национал не попадна в стартовите 11 на Разван Луческу, но се включи много добре от резервната скамейка през втората част. Десподов имаше важна роля при четвъртия гол на домакините, а за петия спечели дузпа.

Още преди почивката с попадения на Абдул Баба, Константинос Кулиеракис и Брендън Томас ПАОК не само навакса изоставането си от два гола от мача със Загреб, но обърна. След почивката Арбер Ходжа върна гостите в играта, но голове на Константинос Кулиеракис и Андрия Живкович от дузпа, изработена от Десподов, донесоха крайния успех на ПАОК в елиминационния сблъсък.

Очаквано домакините започнаха да търсят гола от самото начало. В 15-ата минута те бяха много близо до попадение. Андрия Живкович центрира от фал. Сърбинът качи топката на главата на Константинос Кулиеракис. От чиста позиция той уцели вратаря. Иван Невистич изби с гърди, след което топката излезе в ъглов удар.

В средата на първото полувреме двамата отново комбинираха добре. Живкович центрира отдясно към Кулиеракис. Футболистът с №4 не успя да намери целта от близко разстояние.

Пет минути по-късно атакуващите действия на гърците се отплатиха с гол. Живкович изпълни ъглов удар. Кулиеракис отклони към далечната греда, където абсолютно сам беше Абдул Баба. Той нямаше как да пропусне и вкара за 1:0.

В 33-тата минута ПАОК удвои аванса си и тотално заличи двата гола пасив от първия мач. Константинос Кулиеракис продължаваше да тормози защитата на гостите. Футболистите на Динамо му оставиха прекалено много свободно пространство. Той напредна и опита късмета си с удар от дистанция. Получи се рикошет в гърба на Петър Сучич, който залъга вратаря Невистич. Топката влетя в долния десен ъгъл.

Бедстването на Динамо Загреб продължи и в 42-рата минута хърватите инкасираха трети безответен гол. Отново Кулиеракис беше в основата. Той намери Брандън Томас в наказателното поле, а испанецът порази целта с плонж – 3:0. По този начин ПАОК излезе в печеливша позиция.

В началото на втората част Динамо Загреб най-сетне успя да се съвземе и върна един от головете. Гостите намалиха изоставането си, възползвайки се от загуба на концентрация от страна на ПАОК. Защитник на гърците изчисти много лошо. Той заложи топката на крака на Арбер Ходжа, който с плътен диагонален удар порази целта, за да изравни общия резултат 3:3.

Четири минути по-късно Динамо направи голям пропуск Дарко Шпикич прекара топката между краката на опонент и излезе на чиста позиция. Ударът му по земя обаче беше избит с крак от Доминик Котарски.

В 72-рата минута появилият се в игра преди секунди Кирил Десподов овладя в наказателното поле. Българският национал се обърна и стреля. Получи се рикошет в крака на защитник и топката излезе в ъглов удар. Именно бившият футболист на ЦСКА и Лудогорец центрира. Брендън Томас малко случайно отклони, а Кулиеракис с гърди вкара за 4:1.

Десетина минути преди изтичането на редовното време Котарски не се справи с коварно центриране. Вратарят боксира в тялото на противник. Топката влезе в мрежата, но имаше игра с ръка.

Малко по-късно Томас Мург можеше да сложи точка на спора. Кирил Десподов беше изведен в наказателното поле. Крилото майсторски сви от аутлинията към точката за изпълнение на наказателен удар. Там абсолютна сам бе десетката на домакините, чийто удар прелетя високо над вратата.

Три минути преди изтичането на редовното време Кирил Десподов изработи дузпа за своите. Националът беше изведен сам срещу вратаря на Динамо. Йосип Мишич го препъна и Харм Осмерс посочи бялата точка. Зад топката застана Андрия Живкович, който реализира за 5:1 и окончателно прекърши надеждите на хърватите.